Zabíjíte a vyháníte vše okřídelné, co má tykadla? Berušky, pavouci, včely a jiná havěť vám ale může být užitečná. Některé brouky se vyplatí hýčkat, ale jiný si třeba vaši pozornost nezaslouží. Kdyby nebylo například opilovačů, o krásných květinách a ovoci bychom si mohli nechat zdát.

Pestřenka hrušňová vám může pomoci
Zahradě příliš mnoho chemických a ochranných prostředků škodí, nehledě na to, že někdy hubí i ty, kteří si to nezaslouží. Například pestřenka hrušňová, která vypadá jako menší včelka a jejíž svítivě zelené larvy požírají tolik obávané mšice, je k chemickým látkám skutečně citlivá. Většina motýlů se podílí na opylování květů a zároveň kladou vajíčka spíše na rostliny, které jsou v zahradě nežádoucí. Například na kopřivy, které potom motýlí larvy rády požírají. Mezi těmito nenápadnými společníky ale existují nechvalně proslulí škůdci, kterým je bělásek zelný.
Nenápadný bělásek zelný
Samička běláska je schopná naklást postupně po několika desítkách až tři stovky žlutooranžových vajíček, které umisťuje ze spodní strany listů brukvovitých rostlin. Z nich vylíhnuté housenky potom představují pro pěstitele zeleniny doslova pohromu.
Včely a čmeláci jsou výbornými opylovači. Čmelák žije nejčastěji v zemi, proto se neděste, pokud jeho skrýš náhodou objevíte. Podle webu Magazinzahrada.cz existují i různé typy pestřenek, podobné již zmiňované pestřence hrušňové. Přestože tito hmyzí pomocníci nevypadají nijak roztomile, nechte je s vámi na zahradě žít. Jsou totiž výborní právě i na mšice.
Pomocníci berušky a zlatoočky
Na mšice jsou výborné i berušky, tedy slunéčka sedmitečné, jehož nepříliš pěkné dlouhé šedočerné larvy s červenožlutými skvrnami dokážou spořádat i padesátku mšic za den. I o něco nevzhlednější slunéčko dvojtečné dokáže prokázat v požírání larev stejnou službu.
Nepříliš pěkně vypadá i zlatoočka obecná – štíhlá necelé dva centimetry dlouhá „muška“ s velkýma zlatozelenýma očima, s průhlednými zelenkavými křídly a dlouhými tykadly. I ta je výborným likvidátorem mšic, ale i svilušek nebo štítenek.

Ostatní hezcí i nehezcí brouci
Určitě znáte velkého, zlatozeleně kovově lesklého brouka – střevlíka. Ten umí zatočit s malými škůdci i plži. Nebo nepříliš oblíbeného a mnohdy nezaslouženě hozeného za plot, škvora obecného. Stejné je to mnohdy i s pavouky, kteří jsou kvůli svému vzhledu nedocenění – i oni totiž požírají mšice a jim podobné škůdce.
Přestože se vám hmyzí pomocníci nemusí vzhledově líbit, nebojte se s nimi na vaší zahradě žít. Ne všichni, kteří vypadají mile, vám pomůžou.
Zdroj: Magazinzahrada.cz