back to top

Zahradní folie: Dusí plevel, chrání výsadbu a zvyšuje teplotu půdy

Společným jmenovatelem různých zahradních fólií je materiálové provedení bez negativního dopadu na životní prostředí. Relativně vysoké počáteční náklady jsou vyváženy životností kolem tří let. Zabraňují erozi půdy, regulují vlhkost, zvyšují teplotu substrátu, dusí plevel a podporují vznik užitečné vegetace.

Kromě toho zahradní fólie udržují živočišné škůdce v dostatečné vzdálenosti, chrání výsadby před nepříznivými povětrnostními podmínkami a slouží jako zimní izolace.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zimní fólie si můžete objednat

Poloprůhledné, prodyšné a vlhkost propouštějící obaly různých velikostí, a dokonce i s příležitostnými potisky, včetně vánočních, jsou určeny k ochraně rostlin před mrazem v zimě, a to i před tzv. suchým mrazem. Fusak stačí navléknout shora kolem jednotlivých kusů rostlin na záhonu nebo v nádobě a dole jej pevně zajistit konopným nebo jutovým provázkem.

Perforace musí odpovídat sponě

Zahradní rouno určené především k potlačování plevele se instaluje při výsadbě. Obvykle jsou černé nebo jinak tmavé, což souvisí se stupněm propustnosti světla. Nejprve je třeba ze záhonu odstranit přibližně dva centimetry povrchu, posbírat rostlinné zbytky a kameny a srovnat terén. Po rozprostření udělejte do fólie zářezy ve tvaru písmene X nebo kruhové zářezy, aby následně co nejtěsněji objala záhon. Na trhu jsou také perforované fólie, se kterými se lépe pracuje a výsledek je estetičtější. Mějte však na paměti, že musíte dodržet rozestupy mezi rostlinami v souladu s agronomickými doporučeními. Nakonec rouno posypte mulčovací kůrou, která posílí účinek potlačení plevele.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Urychlují dozrávání

Bílé porostní rouno na jaře chrání mladé porosty před náhlými mrazy i škůdci. Propouští vzduch, ale eliminuje silné větry a vytváří tepelně příjemnější mikroklima, čímž urychluje dozrávání o týden až dva a zlepšuje kvalitu úrody, uvádí portál Chalupář. Další důležitou funkcí je, že nevytváří vlhkostní bariéru, ale eliminuje nežádoucí výkyvy v rozložení vlhkosti. Všimněte si, že propustnost světla se postupně snižuje. Proto je rozumné pod rouno nejprve vysadit porosty s vyššími nároky v tomto ohledu, například rajčata nebo papriky, ve druhém roce mrkev nebo okurky, a nakonec salát se špenátem.

Zdroje: Chalupář

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---