back to top

Základem bohaté úrody a krásných květů je dobrá půda. Podívejte se spolu s námi, jak ji správně připravit

Jedním z důležitých předpokladů dobré úrody a krásných květů je pečlivá příprava záhonů. Nejen kvalita samotné půdy, ale také okolí a správně zvolený materiál rozhoduje o tom, jak kvalitní bude následující úroda a jak dobře se zasazeným rostlinám bude dařit. Nevíte si rady? Ničeho se nebojte, naučíme vás, jak na to.

Začněte tím, že odstraníte veškerý plevel. Poté přejděte k důkladné kultivaci a zlepšení vlastností půdy, uvádí web iReceptář. Veškeré vynaložené úsilí se projeví na vypěstovaných rostlinách. Zvláštní péči věnujte, pokud připravujete půdu pro listnáče (ovocné rostliny), které budou na místě růst několik dalších let.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Půdu připravujte s dostatečným odstupem

Díky dobré přípravě půdy rostliny lépe zakoření, budou silnější a vitálnější. Navíc ušetříte čas, který byste jinak museli věnovat odplevelování. Pokud je to možné, připravte půdu několik týdnů předem a nechte ji dobře uležet. Pokud jsou v půdě semena plevelů, vyklíčí v krátké době a vy budete mít ještě možnost je před výsevem nebo výsadbou zlikvidovat, píše portál Culinabotanica.

Nezpracovávejte bahnitou nebo velmi mokrou půdu, protože to škodí její struktuře. Před výběrem rostlin se ujistěte, jaký typ půdy máte na zahradě, a pak to při rozhodování zohledněte. Některé půdy jsou kyselé, jiné zásadité nebo neutrální. Mnoho rostlin má specifické požadavky na půdu, jak vysvětluje web Veselébydlení.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

4 kroky k přípravě půdy:

  1. Nejprve odstraňte všechny vytrvalé plevele a jejich kořeny. Mnoho druhů je schopno vyrůst ze zbylých kousků, které jsou pouhým okem neviditelné. Pokud si s plevelem nevíte rady, použijte herbicid, ale počítejte s tím, že po aplikaci budete muset před výsadbou nějakou dobu počkat.
  • Místo důkladně zryjte, alespoň do hloubky rovnající se výšce čepele rýče. Pokud je však půda zhutnělá, může být vhodnější kopat ještě hlouběji. Vyhnete se tak budoucím problémům s hromaděním vlhkosti.
  • Kromě rýčování přimíchejte do půdy velké množství kvalitního prosátého kompostu. Zlepší vlastnosti půdy a doplní živiny. Těžší půda bude díky kompostu vzdušnější, a tedy vhodnější pro pěstování.
  • Pro snadnější přístup vytvářejte záhony široké maximálně 1,2 m. Pokud půdu na začátku dobře připravíte, nemusíte ji později překopávat. Na podzim se pak vyplatí rozprostřít na povrch organickou hmotu (hrubší kompost).

Zdroje: iReceptář, Culinabotanica, Veselébydlení

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---