back to top

Jak správně vyvážit aktivní a pasivní životní styl

Jako lidé máme poměrně intuitivní smysl poznat, co je pro naše tělo zdravé a co už tolik ne. Stání je například lepší než sezení kvůli prokrvení, cvičení nás udrží fit a nemůžeme také zapomenout na dostatek spánku. Jednotlivé činnosti je však třeba správně rozvrhnout do denního plánu.

Důležité je mít plán na celý den

Vědci se nedávno pokusili navrhnout optimální režim v souvislosti s některými rizikovými faktory vedoucími k srdečním onemocněním, mrtvici či cukrovce. Z analýzy pak vyplynulo, že optimální délka spánku je 8,3 hodiny, zatímco lehké, střední a intenzivní aktivitě je vhodné věnovat rovnoměrně po zhruba 2,2 hodinách od každé.

Současná zdravotní doporučení doporučují dodržovat rozumný režim středně intenzivní až intenzivní fyzické aktivity 2,5 až 5 hodin týdně. Stále více důkazů však nasvědčuje skutečnosti, že je klíčové tyto činnosti správně rozložit i v rámci jednoho dne a proložit je časem věnovaným odpočinku.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Vědci provedli komplexní výzkum srovnávající klíčové rizikové faktory

Jeden z posledních výzkumů v této oblasti se zabýval rozborem skupiny více než 2 000 dospělých, kteří měli na svých tělech po domu sedmi dnů umístěné snímače schopné interpretovat jejich fyzické chování. Díky tomu vědci získali poměrně přesnou představu o tom, jak tito lidé tráví svůj průměrný den. Na začátku studie byl účastníkům změřen obvod pasu, hladina cukru v krvi a citlivost k inzulinu. Jednotlivé údaje byly později porovnávány s ukazateli zdravotních rizik, díky čemuž bylo možné vytvořit model, který umožnil další práci se získanými daty. Vědci tak našli ideální denní rozvrh, v rámci nějž byla hrozba projevu srdečních poruch a zvýšené hladiny glukózy v krvi minimalizována.

Vědcům se podařilo zjistit, že fyzická aktivita byť jen lehké intenzity – definovaná jako chůze méně než 100 kroků za minutu – má úzkou souvislost s kontrolou glykémie, a to zejména u lidí s diabetem 2. typu. Benefity z nenáročného pohybu se podle všeho postupně hromadí postupně během dne, a nejde tedy o krátkodobou či jednorázovou záležitost. Pravidelné přerušování odpočinku lehkou fyzickou aktivitou v podobě pětiminutové procházky každou hodinu pak může celkově prospět našemu metabolismu, zejména pak po obědě.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Doporučení odborníků se možná brzy změní na základě výsledků nové studie

V případě středně náročné a náročné fyzické aktivity se již může zdát poměrně těžké dosáhnout optimálního počtu hodin. Autoři studie nicméně upozorňují, že jejich zjištění jsou předběžná, a bude tak nutné je potvrdit delšími výzkumy, které možná náročnější pohyb ještě upraví.

Řada institucí dbajících o lidské zdraví v současnosti svými doporučeními nastavuje pouze optimální délku cvičení. Například v Austrálii se však inspirovali novým výzkumem, a plánují pokyny aktualizovat tak, aby se týkaly celodenního rozvrhu aktivního a pasivního života. Stále se však bude jednat pouze o doporučení, a bude tak záležet na každém z nás, zda se jimi budeme řídit či nikoliv.

Zdroje: link.springer.com, onelifewealth.com, medium.com, blog.madeeasy.in

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---