back to top

V naší sluneční soustavě se možná ukrývá devátá planeta. Co o ní víme?

Sluneční soustava je místem, kde se nachází celá plejáda kosmických těles. Jejími dominantami je pak kromě samotného Slunce také osmička planet, kterou otevírá Merkur a uzavírá Neptun. Pozorování však ukazují, že by se ve stínu soustavy mohla ukrývat i další planeta.

Kolik planet v naší soustavě skutečně je?

Vědecký průzkum sluneční soustavy trvá již celá staletí. Za tuto dobu se podařilo identifikovat miliony nejrůznějších objektů, včetně planet, měsíců, komet a asteroidů. Stávající planetární soustava je známá již od roku 1846. V průběhu let se do ní pak přidala – a později od ní opět oddělila – trpasličí planeta Pluto.

Ačkoliv pak Pluto bylo z kategorie planet vyřazeno, poskytlo vědcům cenné informace o tom, že se na okraji sluneční soustavy možná nachází více podobných těles. Některé z nich pak mohou dosahovat rozměry planet. Tak vznikla hypotéza o deváté planetě (Devítce či planetě Devět), která možná celou dobu ležela vědcům na dosah ruky.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Oběžné dráhy těles nasvědčují, že planeta Devět skutečně existuje

Existence deváté planety je pro naše chápání sluneční soustavy klíčová. Každé těleso v ní umístěné totiž obíhá kolem Slunce a řídí přitom se nepopiratelnými gravitačními zákony. Gravitační síla planet ovlivňuje pohyb ostatních objektů v jejich okolí, přičemž Slunce má největší gravitační sílu ze všech.

Situace se však diametrálně mění v oblasti za planetkou Pluto. Dráhy tamních těles jsou totiž poměrně neobvyklé. Jsou dlouhé a ve srovnání se zbytkem sluneční soustavy také výrazně nakloněné. Počítačové modely ukazují, že k takovému chování by bylo zapotřebí planety o hmotnosti nejméně desetkrát větší než Země. Předpokládá se také, že je od Slunce nejméně dvacetkrát vzdálenější než Neptun. Ukrývá se tedy tato planeta někde ve vesmírném prostoru?

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Brzy možná dostaneme definitivní odpověď

O možnosti existence Devítky se aktivně diskutuje od roku 2016, ačkoliv teorie o její přítomnosti jsou mnohem starší. Aktuální hypotézy i simulace nyní musí být podrobeny dalším testům, aby byla potvrzena jejich přesnost. Jak ale devátou planetu sluneční soustavy prozkoumat? Lov z povrchu Země není nikterak snadný. Astronomové z celého světa aktivně hledají hmatatelné důkazy o její existenci již několik let. Proti jejich snahám však hraje celá řada aspektů, včetně počasí, orientace Země či pozice ostatních planet na obloze.

Do budoucna však existuje naděje. V příštím desetiletí budou do kosmu vyslány nové teleskopy, které mohou existenci planety Devět potvrdit nebo vyvrátit. Její objev by pak mohl znamenat významný zvrat v našem chápání sluneční soustavy a poskytl by cenné poznatky o jejím vzniku a vývoji.

Zdroje:

https://www.sciencealert.com/a-giant-planet-seems-to-be-lurking-unseen-in-our-solar-system
https://phys.org/news/2023-06-ninth-planet-solar.html
https://aps.org/publications/apsnews/202307/pluto.cfm

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---