V Česku se zatím nejedná o příliš známou formu bydlení, přesto mají domy chráněné zemí svoje příznivce. Jaké vlastně jsou?
Co je to dům chráněný zemí
Domy chráněné zemí jsou reakcí na energetickou krizi počátku 70. let. Tehdy začali lidé hledat způsoby, jak účinně izolovat své nemovitosti. Z USA a západní Evropy se tak i k nám postupně dostala myšlenka specificky pojatých nemovitostí.
Jejich majitelé dokázali docílit úspory ve vytápění, ale i v létě při klimatizování. Náklady u svých staveb snížili o až 80 %. Podobná myšlenka tak nepřestala rezonovat ve sféře stavitelství a se stávající energetickou krizí nabývá na aktuálnosti.
Domy chráněné zemí mají podobu betonové skořepiny, staví se jako zděné domy, nebo dřevostavby, případně jako kopule ze dřeva nebo nepálené hlíny. Ze severní (někdy i z východní a západní) strany jsou kryty zeminou.
Nehloubí se ale do země, většinou se budují ve svahu, případně klasicky na povrchu a zeminou se přihrnou až následně. Právě zemina funguje jako účinný přírodní izolant. Podmínkou je hlavně kvalitní izolace proti vlhkosti.

Jak se bydlí v domě chráněném zemí
To je i současně jeden z bodů, na které se potenciální zájemci ptají nejčastěji: Jak je to s vlhkostí uvnitř objektu? Nepřipomíná dům chráněný zemí vlhkou a tmavou „kobku“?
O větrání i prostup přirozeného světla se starají jednak velká okna na odhalené jižní straně domu, ale i takzvané světelné studny, tedy jakési světlíky vedoucí z povrchu země až do místnosti. Dům chráněný zemí je proto světlý a v místnostech vládne příjemný tepelný komfort.
Takto řešené bydlení je částečně skryto zrakům veřejnosti, proto je bezpečné a částečně eliminuje i možnost násilného vniknutí nežádoucích osob. Kromě toho nenarušuje přirozený ráz krajiny. I uvnitř velmi často volí majitelé použití přírodních materiálů a podtrhují tak sepětí s přírodou.

Tyto nemovitosti v sobě proto spojují půvab přírodní architektury s výhodami pasivně-solárních staveb. Náklady na vytápění jsou v případě takto koncipovaného bydlení dokonce až 10x nižší.
https://www.e15.cz/magazin/dum-chraneny-zemi-jako-temna-nora-kdepak-vyhriva-ho-slunce-836855
https://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/princip-a-vyhody-domu-chranenych-zemi