back to top

Srpnová noční obloha nabídne unikátní podívanou. Jejím vrcholem bude modrý úplněk

V srpnu roku 2023 se dočkáme hned několika pozoruhodných úkazů na noční obloze. Kromě dvou superúplňků bude možné pozorovat také úplněk modrý. Jaký je význam těchto nebeských fenoménů a kdy je bude možné pozorovat?

Dvojitý superúplněk ohraničí začátek i konec měsíce

Hned 1. srpna bylo možné na obloze sledovat tzv. Jeseteří úplněk. Jeho název souvisí s tím, že se objevuje právě v srpnu. Tento úplněk však patřil mezi tzv. superúplňky, jenž nastávají tehdy, přiblíží-li se dráha Měsíce v úplňku nejvíce Zemi. Vznik superúplňků tak souvisí s elipsovitými drahami jednotlivých těles, přičemž v každém roce lze tento jev pozorovat až čtyřikrát. Od běžného úplňku se zpravidla liší vyšší jasností Měsíce na obloze. Zatímco první srpnový superúplněk je již za námi, na konci měsíce nás čeká ještě další, a sice 30. srpna.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Dočkáme se také modrého úplňku

V anglickém jazyce je poměrně známá fráze „once in a blue moon“, v překladu tedy „jednou za modrý úplněk“. Jde o jakousi analogii k českému „jednou za uherský rok“, jelikož věta odkazuje na poměrně vzácný úkaz na obloze, který nastává jen jednou za několik let. Přesto jej však odborníci nepovažují za příliš vzácný, jelikož na noční obloze je celá řada mnohem méně častějších jevů. I tak však má modrý úplněk své kouzlo. A ten letošní nebude jen tak ledajaký.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Modré úplňky i superúplňky nastávají poměrně často, ale…

Obvykle přicházejí modré úplňky jen přibližně jednou za dva až tři roky. V roce 2018 ale bylo možné pozorovat hned dva v jednom roce, a to s odstupem pouhých dvou měsíců. Dva modré úplňky v jednom roce pak uvidíme nejdříve v roce 2037. Zatím se však můžeme těšit z těch jedinečných, přičemž toho letošního se dočkáme 30. srpna.

Na stejný den tedy vychází i druhý superúplněk, a Měsíc tak bude tvořit takzvaný modrý superúplněk. To už je kombinace, která se zas tak často neopakuje.

Kombinací superúplňku s modrým vznikne poměrně vzácný fenomén

Kultury po celém světě měly pro pojmenování jednotlivých fází Měsíce svá jména. S ohledem na to, že cyklus fází Měsíce trvá přibližně jeden měsíc a v roce je 12 měsíců, máme obvykle 12 úplňků ročně. Ve skutečnosti však fáze Měsíce trvají 29,5 dne, což znamená, že 12 úplných cyklů trvá celkem 354 dní. Zhruba jednou za dva a půl roku je tedy v jednom roce k vidění úplňků třináct. A tento třináctý úplněk se pak označuje jako modrý.

V principu tak na konci srpna dojde k protnutí dvou nezávislých jevů, které souvisí s nepravidelnými pohyby Měsíce, Země a Slunce. Ačkoliv pak vizuálně nejde o nikterak neobvyklou podívanou, je pozoruhodné sledovat, jak je tato pravděpodobnost s ohledem na četnost běžných úplňků poměrně nízká.

Zdroje:

https://www.nbcnews.com/science/space/two-supermoons-august-mean-double-stargazing-fun-rcna97132

https://news.sky.com/story/two-supermoons-to-appear-in-august-culminating-in-rare-blue-moon-12930402

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---