Ztrácíte se v široké nabídce typů a druhů interiérových barev? Poradíme vám, kterou si vybrat!

Zajisté si nemusíme vysvětlovat, jak důležitá je výmalba pro celkový vzhled interiéru. Nejdříve se musíme zamyslet nad odstínem barvy dle druhu místnosti. Po výběru odstínu je na řadě konkrétní typ barvy dle vlastností. Barvy dělíme na otěruvzdorné a omyvatelné. Pojďme si nastínit, jaké možnosti máme.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vápenná barva

Klasický vápenný nátěr, vyrobený z hašeného vápna, používáme při výmalbě minerálních povrchů. Nátěr je vhodný pro zemědělské a skladovací prostory a historické objekty. Odpuzuje plísně a baterie a můžeme ho použít i na vlhké povrchy. Pozor, barva se otírá!

Vinylové barvy

Vinylová barva je jedna z nejkvalitnějších barev. Nanáší se ve dvou tenkých vrstvách, díky tomu je vhodná pro častou výmalbu a není třeba ji vždy škrábat. Je omyvatelná a vodou ředitelná. Můžeme ji použít na starší nátěry, štuk, sádrokarton i umakart. Jako všechny omyvatelné barvy však není vhodná pro do místností, kde se drží hodně vlhkosti, jak uvádí web bydleni.instory.cz.

Akrylátové barvy

Další omyvatelnou barvou je akrylátová. Je to standardní barva za přiměřenou cenu s dobrou kryvostí, nicméně není vhodná do velmi vlhkých místností. Před použitím bychom měli stěny umýt, protože na mastném povrchu by mohl být nátěr nerovnoměrný. Výhodou je dlouhá životnost odstínu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Disperzní barvy

Tato barva je populární v běžných domácnostech a její aplikace je snadná. Barva je vodou ředitelná a na trhu je dostupná v mnoha barevných odstínech. Omezuje tvorbu plísní, je prodyšná a zároveň odolná vůči UV záření a proti otěru za sucha.

Latexové barvy

Pokud hledáme výrazně lesklou a omyvatelnou barvu, je latex správná volba. Nátěr rychle zasychá a je vysoce odolný. Je snadno omyvatelná, a tak se často používá na výmalbu chodeb a hospodářských prostor.

Zdroje: bydleni.instory.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nejnovější články

--- Další články autora ---