Lžíce, nůž a vidlička: tato kombinace dnes překvapí asi málokoho. Zatímco jsou ale lžíce a nůž nástroje opravdu hodně staré a byly používány již od pradávna, s vidličkou je to trochu složitější. V Evropě se rozšířila až v průběhu 16. a 17. století a neměla to vůbec jednoduché.
Středověk vidličkám nepřál
Stolování ve středověku se od toho současného lišilo opravdu hodně. Jedlo se samozřejmě rukama, pokud bylo třeba, pak s pomocí nože. Polévky byly servírovány do velkých mís, ze kterých si nabírala celá společnost a ubrusy sloužily především k utírání rukou, které byly logicky hodně umaštěné a ulepené.
I Evropané se ale čas od času setkávali se zajímavými a novými myšlenkami, které přinášeli návštěvy z dalekých zemí na východě. Když se proto jedna byzantská princezna vdala za jednoho z benátských šlechticů a přivezla si sebou zvláštní nástroj na nabírání kompotovaného ovoce, Evropané se na to dívali se značnou nedůvěrou.
Po princeznu bylo používání vidlice logické, nechtěla mít přece ulepené ruce. My bychom jí dnes dali určitě za pravdu, ne však tehdejší Evropané. Podle nich šlo o dekadentní zvrácenost. Velmi pravděpodobně hrál při formování jejich názoru roli fakt, že jim vidlička až příliš nápadně připomínala ďáblův trojzubec.
Není proto divu, že když ona princezna zemřela na mor a benediktínský mnich, svatý Petr Damián, okomentoval její úmrtí slovy: „byl to spravedlivý trest za její rouhačství, Bůh stvořil ruce, abychom jimi jedli!“ lidé vidličku za svoji nepřijali.
Vidlička konečně vítězí
Trvalo ještě několik století, než se vidlička prosadila i v Evropě. Stalo se to v době, kdy již odeznělo středověké vnímání světa. Jako první začala používání vidličky prosazovat Kateřina Medicejská, manželka francouzského krále Jindřicha III. Ta zafungovala jako prvotřídní influencerka a vidličkou brzy jedla podstatná část Evropy.
Postupem času pak vidlička získala i svoje typické zakřivení a také počet jejích „ostnů“. Dnes si již v Evropě bez vidličky neumíme život představit, jak je ale zřejmé, cestu k úspěchu neměla vůbec hladkou a bezproblémovou.
Zdroje informací: https://www.ancient-origins.net/weird-facts/sacrilegious-fork-0017266
https://ng.opera.news/ng/en/travel/4669e14f858bea826095857b311c1920