Zbavte se vodního kamene i bez chemických přípravků

Vodní kámen je pěkný neřád. S oblibou se usazuje nejen na bateriích, ale také na umyvadle, obkladech nebo ve sprchovém koutě. Jak se ho zbavit bez nutnosti používat chemické prostředky? Pomoc proti vodnímu kameni se ukrývá ve vaší kuchyni.

Proč je vodní kámen problém?

Většina lidí považuje vodní kámen za nepřítele z jednoho prostého důvodu: Nevypadá zrovna přitažlivě. Jakmile se usadí na baterii nebo třeba na vaně, pohled na něj nás dokáže akorát tak naštvat. Vodní kámen ale není jen estetický problém, může totiž i nepěkně škodit. Usadí-li se například v rychlovarné konvici, kde obalí topné spirálky či vnitřní prostor konvice, zvýší spotřebu energie. Nemluvě o tom, že může spotřebiče poškodit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na vodní kámen nemusíte používat chemii

Vodního kamene se nemusíte zbavovat jen s použitím agresivní chemie. Stále více lidí hledá přírodní způsoby, jak si v domácnosti poradit s různými neduhy – vodní kámen nevyjímaje. Dobrou zprávou je, že skvělé pomocníky do boje proti vodnímu kameni má většina z nás doma po ruce. Stačí se podívat v kuchyni do spíže.

Nepodceňujte citron

Máte doma citron? Pokud ano, pak hurá! Právě totiž v ruce držíte nenápadného pomocníka proti vodnímu kameni. Stačí ho rozkrojit a potřít s ním postižená místa. Citronovou šťávu poté nechte několik minut působit a následně otřete houbičkou a opláchněte vodou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Využijte zubní pastu

Zubní pastu máme doma snad úplně všichni. Její využití ale nekončí jen při čištění zubů. Například na chromové baterie napadené vodním kamenem je taková zubní pasta perfektní. Naneste trochu na houbičku, případně na starý zubní kartáček a místa, kde se drží vodní kámen, pastou vyčistěte. Poté opláchněte vodou a sledujte výsledek.

Sáhněte po octu

Každá správná hospodyňka ví, že využití octa v domácnosti nezná hranice. I tahle surovina se na první pohled tváří obyčejně – obyčejná však rozhodně není. Použijte ocet na odstranění vodního kamene v toaletě. Jak na to? Záchodovou mísu prolijte litrem octa a ideálně nechte působit přes noc. Ráno vás sice přivítá typicky octový odér, ale odměnou vám bude toaleta zbavená nevzhledného vodního kamene. Ráno však nezapomeňte postižená místa vydrhnout záchodovou štětkou.

Pomůže i kyselina citronová

Nemáte-li po ruce citron, ale zato vaše spíž nebo skříňka v kuchyni ukrývá kyselinu citronovou, nemusíte si zoufat. I tahle surovina dokáže s vodním kamenem zatočit. Je skvělá například do rychlovarné konvice – stačí nasypat jednu až dvě lžičky do konvice s vodou a nechat projít varem. Následně vodu vylijte a konvici propláchněte čistou vodou – alespoň 2x.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---