back to top

Zatočte s pylovou alergií pomocí těchto bylinek 

Smrkání, kýchání, kašlání a třeba i vyrážka po těle. Říká vám to něco? Ano, tak nějak vypadá příchod jara pro lidi trpící pylovou alergií. Pro zlepšení alergického stavu je důležité posílit imunitní systém a pročistit játra. S tím vám mohou pomoci dary přírody. Které bylinky to konkrétně jsou? Na to se teď podíváme.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Černý rybíz

Černý rybíz působí proti stresu a únavě. Měli by ho vyzkoušet i ti, které trápí alergie na pyl, neboť má prospěšný vliv na lidský organismus.

Odvar z kořene je úžasný pomocník na posílení jater. Plody černého rybízu se užívají zejména čerstvé, případně z nich lze lisovat šťáva, kterou je možné konzervovat. Na nálev je můžete použít i sušené plody, které se rozdrtí a zalijí vodou.

Černý bez je vhodný i při nežádoucích kožních reakcích.

Měsíček lékařský

Tento přírodní zázrak nemá žádné vedlejší účinky. Měsíčková kúra pomáhá regeneraci jater, stimuluje žlučník a pročišťuje krev. Uplatnění nachází i při léčbě astmatu, kašle.

Z čerstvých i sušených květů lze připravit odvar pro vnitřní i vnější užití. Čaj má zlatavou barvu a je mírně nahořklý.

Yzop lékařský

Jak píše web bylinkopedie, tato bylina je vhodná na průduškové astma způsobené alergií. Dobré je, že si bylinku můžete vypěstovat jednoduše jak na zahrádce, tak i doma v nádobě po celý rok. Účinná je tinktura, stejně tak pomáhá i čaj, a to nejlépe z čerstvé rostliny.

Světlík lékařský

Většinu alergiků trápí podráždění očí. Nepříjemné pálení, svědění a zarudnutí může přejít až v zánět spojivek. Proto na podrážděné oči vyzkoušejte obklady z výluhu světlíku lékařského. Obklad na oči přikládejte až 3× denně.

Kalina tušalaj

Není vyloučené, že se alergie na pyl projeví také na pokožce. Proti podrážděné kůži a vyrážkám je dobrá kromě černého rybízu také méně známá bylina kalina tušalaj. Účinná je tinktura.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na dýchání pomůže bylinná koupel

Léčivá koupel vám udělá při alergii dobře. Obsahuje yzop, květ černého bezu, modřín, jitrocel, lichořeřišnici, dobromysl, diviznu, eukalyptus a měsíček. Směs výluhů těchto kouzelných bylin přispívá ke zlepšení a regeneraci dýchacího ústrojí. Může také pomoci se zlepšením problémů spojených s onemocněním, jako je astma a zánětlivé stavy horních i dolních cest dýchacích. Jako bonus prospívá i pokožce. 

Všechny uvedené informace pochází ze zdroje bylinkopedie.cz.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---