Působí už skalka za ty roky na vaší zahradě poněkud smutně? Nebo teprve zvažujete její vybudování? Zkuste při výběru skalniček sáhnout po žlutých trvalkách, které ji oživí a rozzáří. Uvidíte, že taková skalka třeba před vaším domem přitáhne pozornost každého, kdo půjde kolem. Ze kterých skalniček tedy můžete vybírat?
Lomikámen žlutý
Pro pěstování lomikamene je nutné slunce a sucho. Tato rostlina svým růstem dokáže pokrýt okolní půdu. Můžete ji také zasadit do různých nádob. Při kvetení dosahuje výšky okolo 15 cm, po odkvětu je to nízká trvalka (3–6 cm). Její žluté květy uvidíte na vaší skalce v květnu a červnu. Přes zimu nevyžaduje speciální péči.
Netřesk žlutý
Netřesk naopak potřebuje stín a sucho, přímé sluneční paprsky rád nemá. Dorůstá do výšky 5 cm a na pěstování je nenáročný po celý rok. Naši předkové věřili, že dokáže ochránit jejich stavení proti bleskům. Šťáva z netřesku se využívá k léčbě zánětu středního ucha, při štípnutí hmyzem, uleví od bolesti zubů a odstraní bradavice a kuří oka.
Hlaváček jarní
Tato vytrvalá bylinka se hojně vyskytuje na jižní Moravě a Pálavě. Dnes je hlaváček chráněným druhem. Podle webu abecedazahrady si ho však můžete zakoupit u specializovaných prodejců a ozdobit s ním vaši skalku. Potřebuje slunce a sucho. Krásné žluté květy o velikosti až 8 cm pokvetou v dubnu a květnu. Celkově je tato rostlina 40 cm vysoká, proto ji zasaďte do zadních částí skalky nebo na okraj. Je velkým lákadlem pro včely.
Tařice skalní žlutá
Tařice nesmí na vaší zahradě chybět! Vytváří bohatý žlutý koberec, a rozjasní tak každou skalku. Dorůstá do výšky 20 cm a je velmi invazivní, takže se hodně rozrůstá. Její růst proto musíte pravidelně korigovat. Má ráda slunce a kvete v dubnu a květnu. Po odkvetení je nutné stříhat lodyhy, aby nedošlo k samovolnému výsevu.
Mechovec srstnatý
Na první pohled zelený polštářek s vyvýšenými kulovitými žlutými květy ve výšce kolem 10 cm dodá vaší skalce šmrnc. Hodí se mezi kameny a zídky, ozdobí i okraje záhonů. Miluje slunce, ale nevadí mu polostín. Rostlina nemá problém s růstem a brzy zaplní každou okolní škvíru. Kvete od května do června. Na zimu ji přikryjte chvojím.
Dejte jim tu správnou péči
Snažte se vaši skalku co nejčastěji odplevelovat. Při pletí používejte trojhrotou motyčku, s ní plevel nejen odstraníte, ale také při tom provzdušníte půdu kolem rostliny.
Nepoužívejte hnojiva. Skalnička by mohla přestat kvést a v zimě by hrozilo vyšší riziko jejího vymrznutí. Pro přidání živin můžete přidat třeba čerstvý kompost.
Ve většině případů skalničkám stačí srážková voda. Pokud ale delší dobu neprší, snažte se rostliny brzy ráno nebo po západu slunce zalévat. Pokud se rostlina moc rozrůstá, zavčas ji odkopněte.
Zdroj: Abecedazahrady.cz