Pořízení psího kamaráda je veliká událost, na kterou je třeba se patřičně připravit. Stejně tak jako pořizujeme výbavičku pro miminko před jeho příchodem na svět, je také třeba popřemýšlet, co by měla obsahovat výbavička pro pejska. Kterých 10 základních věcí by vám v ní nemělo chybět? A proč jsou hračky pro psy důležité? Na to se podíváme v tomto článku.
1) Krmivo
Kvalitní krmivo je zkrátka základ. Pomáhá udržovat psa zdravého a přecházet tak různým nemocem. Proto byste na něm rozhodně šetřit neměli. Upřednostňujte krmivo s vysokým podílem masové složky. A samozřejmě kupujte takové, které odpovídá věku psa a jeho specifickým požadavkům. To totiž obsahuje optimální poměr jednotlivých živin.
2) Pelíšek
Pokud se rozhodnete, že pes bude mít přístup do vaší domácnosti, musíte mu pořídit místo, kde bude moci (ideálně nerušeně) odpočívat. Na to slouží pelíšky různých velikostí, materiálů, barevných provedení apod. Vybírejte je však především podle velikosti psa. Chcete-li vašemu mazlíčkovi dopřát dostatek soukromí, pořiďte mu textilní boudu nebo kukaň.
3) Bouda nebo kotec
V případě, že bude váš pes celoročně bydlet venku, pořiďte mu boudu nebo boudu s kotcem. Rozhodně na obydlí nešetřete. To mu totiž zajistí, že mu v létě nebude příliš horko a v zimě zase nebude mrznout. Její velikost volte s ohledem k velikosti, které bude pes dosahovat v dospělosti.
4) Obojek nebo postroj
Oba slouží k uchycení vodítka a oba mají svoje pro a proti. Obojek se rychleji nasazuje a dokážete s ním psa rychleji usměrnit. Postroj ho však netlačí kolem krku. Záleží tedy na vašich preferencích.
5) Vodítko
Na trhu je nepřeberné množství vodítek co se typů, materiálů týče. A o barvách ani nemluvě. Pro štěně pořiďte jednoduché vodítko do 120 cm. To také využijete, až bude pes starší v místech, kde ho budete chtít mít u sebe. Později můžete vaši sbírku případně obohatit také o přepínací, stopovací nebo samonavíjecí vodítka.
6) Misky na vodu a krmivo
Na doma se hodí těžké misky, které se jen tak nepřevrhnou. Případně jsou vhodné také misky, které mají protiskluzovou úpravu. Na cestování se však hodí lehčí materiál.
7) Hygienické pomůcky
Vždy volte pomůcky, které jsou určené speciálně pro psy. Přípravky určené lidem by mu jednak nemusely vyhovovat a zadruhé by mu mohly způsobit alergické reakce nebo jiné problémy. Ve výbavičce vám nesmí chybět psí šampon, kartáček na zuby, zubní pasta, hřeben na chlupy, roztoky na čištění uší a očí apod.
8) Pamlsky
Každého mazlíčka je třeba za nějaký povedený kousek odměnit nějakou dobrotou. Na začátek si pořiďte dva tři různé druhy pamlsků a uvidíte, jak mu budou vyhovovat.
9) Hračky
Každý pes miluje hračky. Dopřejte mu různé podněty a pořiďte mu několik vhodných hraček s ohledem na jeho věk a velikost. Před koupí zkontrolujte, jestli neobsahují malé části, které by pes v zápalu hry mohl spolknout. Hračky nakupujte ve specializovaných prodejnách, kde dbají na nezávadnost zvoleného materiálu. Pořízením hraček spíše předejdete rozkousaným věcem ve vaší domácnosti. Když pes nemá dostatek podnětů, věřte, že se zabaví sám.
10) Pomůcky pro cestování
Aby byl váš pes v bezpečí i při cestování, pořiďte mu přepravku, cestovní tašku nebo speciální bezpečnostní pásy do auta. Budete-li se vydávat na cestu hromadnou dopravou, musíte mu pořídit také náhubek.
Na závěr je třeba říci, že jednotlivé položky se odvíjí podle toho, odkud si psa pořídíte. Spousta chovatelských stanic vám dá společně s pejskem do začátku také základní výbavu, proto je vhodné se o této skutečnosti informovat předem, abyste zbytečně neutráceli peníze. Také záleží na věku pejska a rase, kterou si hodláte pořizovat. Ať tak či tak, mějte na paměti, že k životu pes potřebuje kromě krmiva a vody jen pár věcí. Hlavně ale váš čas a lásku.