Pokud je vám název potpourri zcela neznámý, je čas to napravit. Tuto vonnou směs používali již staří Egypťané. Provoní vám celou místnost, navodí příjemnou atmosféru a funguje i jako pěkná dekorace třeba na stole. Vlastní směs si můžete jednoduše vyrobit doma a nepotřebujete k tomu žádné speciální suroviny.
Historie potpourri
Pro zpříjemnění slavnostních příležitostí sbírali staří Egypťané do hliněných misek květy růží a vystavovali je na stoly. Tento způsob přípravy potpourri se nazýval vlhkým a jeho příprava nebyla zrovna jednoduchá.
I ve Středověku začínal den v bohatých rodinách posypáním podlah vonnými rostlinami a zapálením tobolek rostlin, které byly nejaromatičtější. Zakrývali tím tak nepříjemné pachy.
V současné době používáme takzvanou suchou metodu, která je mnohem snazší. Při této metodě se smíchají suché ingredience s vonnými oleji.
Misku s potpourri postavte ke zdroji tepla
Vlastní potpourri můžete vystavit v otevřených miskách na stolek, komodu a skříňky. Postupně se bude z misky uvolňovat její vůně.
Kvalitní potpourri vydrží vonět celé měsíce. V létě sáhněte po květinových vůních a v zimě můžete vůni vyměnit za kořeněnou či vánoční.
Čím blíže bude miska k tepelnému zdroji, tím intenzivněji se rozvine vůně ve směsi.
Směs s vůní růží
Růžové potpourri tvoří hlavně plátky květů růží, dále třeba muškáty, citrusy a další voňavé letní květy. Web magazínzahrada říká, že jestli máte nasušené květy k dispozici z vlastní zahrady, přidejte k nim pár plátků sušeného citronu nebo pomeranče na hrst sušených růžových plátků, asi tak 2 lžíce sušeného kosatce a 6 kapek vonného růžového oleje. Tuto směs si zamilujete.
Vůně lesa
Základ tvoří santalové a cedrové silice společně s jedlovými šiškami. Výsledná vůně vám připomene procházku lesem. Stačí nasbírat na zahradě nebo natrhat ze stromu několik jedlových šišek, nechat je důkladně proschnout a zakoupit v drogerii esenciální olej s vůní santalového dřeva. Tato směs se bude hodit v zimě.
Romantická levandule
Neexistuje snad nikdo, komu by nevoněla levandule. Její vůně perfektně ladí s rozmarýnem, verbenou a heřmánkem. Z těchto nasušených bylinek můžete připravit zajímavou směs jak barevně, tak i voňavě. Levanduli se proto rozhodně vyplatí pěstovat na zahradě či balkoně.
Kousek orientu
Orientální směs charakterizuje typická vůně badyánu, koriandru, kardamomu, citrusů a vonného oleje z pačuli. K přípravě orientálního potpourri se nejvíce hodí exotické sušené plody a květy.
Plody a květy uzavřete do sklenice nebo dózy s víkem a v ní je zakapejte pár kapkami esenciálního vonného oleje. V uzavřené sklenici je nechte měsíc, než je začnete používat jako potpourri.
Zdroj: magazínzahrada.cz