Víte, kdy si všímat svých prsou? Nebojte se navštívit lékaře, prevence je základ

Prsa jsou něco, za co by se ženy rozhodně neměly stydět. Je to část těla, za kterou by měly být pyšné. Kromě toho je ocení i muži, protože se jedná o jakýsi druh hračky, který nezůstává bez povšimnutí. Věděli jste ovšem, že i prsou se mohou týkat různá onemocnění?

Kdy vyhledat lékařskou pomoc, jestliže vám prsa dají znamení?

Každá žena by se měla hlídat a čas od času se podívat na sebe do zrcadla. Na tom není nic špatného. Hlídáte nejenom to, jak vypadáte, ale převážně snižujete riziko různých onemocnění. V momentě, kdy s vaším tělem není něco v pořádku, je ideální čas vyhledat lékařskou pomoc. Zaměříme se na prsa, která bývají symbolem každé ženy. Varovné signály totiž žena může odhalit ještě před vznikem větších zdravotních problémů. Jsou vaše vnady najednou větší? Do podprsenek se už nevejdete? Pokud je velikost rázem mnohem větší, nejedná se o normální projev.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Většina žen si řekne, že nemusí navštívit plastického chirurga. Ne vždy jde ale o potěšující zprávu. Zvlášť ve chvíli, kdy jde o rapidní zvětšení. Toho zkrátka přírodním procesem není možné docílit, a tak byste měly být na pozoru. Ačkoliv nemusí o nic závažného jít, není špatné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař vám sdělí, zda je zvětšení prsou následkem přibírání, těhotenství nebo jiného projevu. Větším problémem je to při opačném efektu, kdy se vnady najednou zmenší. Může jít sice o rychlejší úbytek váhy, ale také zároveň o vážnější zdravotní problémy. Studie zveřejněná v odborném časopise British Journal of Cancer zjistila, že pití tří šálků silné kávy denně způsobuje zmenšování prsou, jak uvádí internetový portál Femina.cz.

U zmenšování prsou je dobré okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může jít sice o rychlý úbytek váhy nebo špatnou stravu, mezi kterou například patří i pití kávy, ale také může jít o zdravotní problémy, se kterými není dobré si zahrávat. Dalším problémem bývají boule a nerovnosti. Často si ženy nahmatají bouli nebo nerovnosti pod paží nebo v okolí bradavek. Nemusíte začít ihned panikařit. Bez lékařské pomoci se ale neobejdete. Je potřeba vyloučit možnost závažného zdravotního problému.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výtok z bradavek

Výtok z bradavek může mít několik příčin. Jednou z nich je výtok z bradavek způsobený divokým milováním. Druhým problémem je nadměrné užívání léků. To poznáte často podle toho, že výtok z bradavek probíhá z obou prsou, jak uvádí v článku na internetovém portále Femina.cz gynekoložka Lauren Streicher působící na lékařské fakultě Northwestern University.

Zdroj: Femina.cz, British Journal of Cancer

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Novákhttps://receptarprimanapadu.cz/
Mé jméno je David Novák a pro internetový magazín iBydlení.cz píšu články zaměřující se převážně na interiér a zahradu. Obor bydlení mi je blízký, a tak nemám problém se zaměřit prakticky na jakékoliv téma.

Nejnovější články

--- Další články autora ---