back to top

Velký jarní úklid nebo Jak se bez výčitek zbavit všeho nepotřebného

Pořádek doma = pořádek v hlavě. No kdo by tohle nechtěl? Tak tedy začněme. Třídit, vyhazovat, recyklovat, organizovat, uklízet a minimalizovat hromadění věcí, aby se nám žilo snáze. Tady jsou pravidla, jak na to.

Materiální dostatek způsobil, že jsme zahlceni věcmi, z nichž mnohé nepotřebujeme nebo vůbec nepoužíváme.

Vizualizujte si cíl
Rozhlédněte se pořádně po své domácnosti, projděte se z pokoje do pokoje, pootvírejte skříně a odpovězte si na otázku, zda tam toho není příliš, zda nejste obklopeni zbytečnostmi.

Pokud je vaše odpověď kladná, sedněte si, zavřete oči a představte si, jak by to všechno mohlo vypadat podle vašich ideálních představ. Tak, abyste se tam cítili dobře.

Tak, aby tam proudila energie. Tak, abyste neměli pocit, že vám občas všechno padá na hlavu. Tak, abyste měli o věcech přehled. Tak, abyste našli, co hledáte.

Příjemná představa, že? Tak teď se jednoduše pusťte do její realizace. Je dokázáno, že s generálním úklidem v domácnosti přichází pocit štěstí a příval nové energie.

Udělejte si doma průzkum
Co je slabá stránka? Přeplněný šatník, ze kterého by se odělo osazenstvo jednoho divadla? Nebo kuchyňské spotřebiče od kráječe ananasu přes tři druhy citrusových odšťavňovačů až po třináct pánví a dvě fritézy?

Případně jste sběrač starých časopisů nebo dovolenkových suvenýrů, nebo prázdných flakonů od parfémů, vánočních ozdob, či kelímků od jogurtů?

Je velmi pravděpodobné, že jste kombinací všeho. Zkrátka, neradi vyhazujete a tím pádem jste obklopeni kvantem věcí, které vám brání „nadechnout“ se čerstvého vzduchu a cítit se doma volně a svobodně.

Další znak toho, že s tím je třeba něco udělat. Mimochodem, víte, co je to disposofobie? Strach ze zbavování se starých věcí.

Měsíční výzva pro hravé
Zbavovat věcí se můžete i postupně. Začnete prvním dnem v měsíci, kdy vyhodíte jednu věc. Druhého vyhodíte věci dvě a takto pokračujete až do konce měsíce. Výzvu končíte vyhozením 30 nebo 31 věcí v jeden den, podle toho, jaký měsíc právě je. Inspirativní, že? 🙂

Inspirujte se Japonci
Japonci mají úklid v krvi a běžnou rubrikou jejich časopisů a pořadů jsou různé praktické tipy, jak a co uklidit. Mistryně japonského úklidu jsou také dvě dámy, které tuto obyčejnou činnost povýšily na neobyčejnou filozofii.

Marie Kondo přišla s teorií kouzelného úklidu, která spočívá v tom, že vyřadíte to, co nepoužíváte, a zůstane vám jen jakýsi základ, který dostane větší prostor a přinese vám radost a dobrý pocit.

Hideko Jamašitová je zase autorkou podobného konceptu danšaři – umění uklízet, podle kterého věci nabývají hodnotu tím, že je používáme.

A tedy věci, které už nevyužijeme nebo nepotřebujeme, nebudeme dále skladovat, ačkoli si o nich myslíme, že je někdy ještě použijeme. Nepoužijeme. Vyhodit nebo posunout někam, kde se ještě uplatní.

Danšari je japonské umění uklízet, které nabízí návod, jak si udělat pořádek nejen v prostoru, ve kterém žijeme, ale v sobě samém. Zkrátka, dáte-li do pořádku svůj dům, dáte do pořádku i svůj život.

Vyčleňte si na úklid čas
Zbavit domácnost nepotřebných a nevyužitých věcí a zreorganizovat pořádek nově se vám nepodaří za jedno dopoledne. Vyčleňte si na to alespoň víkend.

Berte to jako důležitý projekt a klidně si předem naplánujte postup. Kde začnete, co je vaším cílem, které věci chcete posunout dál, které vyhodit…

Samozřejmě, počítejte s tím, že několik překvapení v podobě léta zapomenutých předmětů se během generálního úklidu objeví. Tehdy se nekompromisně řiďte pravidly japonských „úklidových poradkyň“ z předchozího odstavce.

A ještě jedna dobrá rada. Soustřeďte se. Vypněte televizor, rádio, pošlete zbytek rodiny do lesa. V tichu budete totiž lépe slyšet, které věci vám už „nemají co říct“.

Nebojte se vyhazovat
Tady se ještě jednou vrátíme k japonským technikám. Tím, že se zbavíte věcí, které nepotřebujete a nepoužíváte, vyhodíte haraburdí a zbytečnosti, které vám nepřinášejí žádné extra potěšení, přestanete na nich lpět a otevře se prostor pro vaše vlastní já.

A to je ta podstata, kterou tímto vším sledujeme. Nenechat se ovládat vlastnictvím věcí, ale soustředit se na emoce a prožívání života. Života bez kvanta nadbytku.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---