back to top

Užijte si ptačí podívanou a vyrobte ptáčkům budku. Jak na to? 

Není nic lepšího, než ráno otevřít oči a slyšet ptačí zpěv. Udělejte sobě i malým návštěvníkům vaší zahrady radost a vyrobte jim na zahradě či balkóně budku. Jak má ale taková správná budka vypadat? Poradíme vám, proč je vlastně dobré budku stavět, jakou velikost zvolit pro sýkorky a jaký materiál je nejvhodnější.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Ptáci nám neškodí

Většina lidí si myslí, že ptáci na zahradě hlavně škodí, protože pojídají vaši pracně vypěstovanou úrodu. Myslíte si, že je zbytečné ptáky zvát k vám na zahradu, když mají možnost hnízdit jinde? Opak je pravdou.

Mnohé druhy mají sice rády semena či bobule, ale také je pravda, že během hnízdění, tedy hlavně na jaře, mají kvůli mláďatům velký zájem o hmyz.

Jak píše web Magazínzahrada.cz, mnoho druhů hnízdí v mlází na okrajích luk a polí a my jim toto jejich útočiště spíše likvidujeme. To samé platí i o stromech, které mají dutiny, ve kterých ptáci rádi hnízdí. Stavbou a umisťováním budek jim tedy vynahrazujeme náš převážně nedbalý zásah do jejich přirozeného útočiště.

Nejlepší je dřevo

Nejlepší pro stavbu budky jsou dřevěná prkna. Dnes se sice objevují budky z plastu či dřevocementu, výroba prkenných budek je ale nejsnazší a také nejméně nákladná. Prkna mají také velmi dobré tepelné izolační vlastnosti a dobrou prodyšnost vodních par.

Stavba dřevocementových budek je sice těžší, ale na rozdíl od těch dřevěných mají mnohem delší životnost.

Nejméně vhodným materiálem pro výrobu je plast. I přestože jsou budky z plastu lehké, levné a také velmi odolné proti predátorům, mají velmi špatné izolační vlastnosti a také se v nich sráží vodní páry.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jak při stavbě postupovat

Pro stavbu budky ze dřeva jsou nejlepší prkna o tloušťce 20–25 mm. Prkna nejlépe z vnější strany ohoblujte, budka tak bude dobře odolávat vnějším vlivům. Pozor, zevnitř nechte prkna neopracovaná, hrubá. Jinak se totiž mláďata nedostanou jednoduše ven z budky.

Prkna pro stavbu budky musí být velmi dobře proschlá. Když je necháte navlhlé, hrozí, že budou postupně sesychat a následně špatně těsnit. Také by se mohla budka úplně rozpadnout, což nechcete jak vy, tak ani zabydlení ptáci.

Nejdůležitější kroky

  • Prkno určené pro dno musí být vsunuté mezi boční stěny.
  • Budka musí být otevíratelná, kvůli jejímu čištění.
  • Na budku nepřidělávejte bidélko! Pro ptáky je nepotřebné a především slouží pro predátory, kteří ho používají k zachycení se na budce.
  • Střecha budky musí přesahovat stěnu s vletovým otvorem o 5–7 cm a ostatní stěny o 1–2 cm. Na stavbě střechy si dejte záležet nejvíce, je to nejrizikovější část budky, která ovlivní její životnost.
  • Budku můžete opatřit impregnačním nátěrem. Také můžete použít maskovací nátěr, který budku ochrání před některými predátory. 
  • Velikost budky a jejího otvoru se odvíjí hlavně od ptačího druhu. Pokud bude budka stavěna pro sýkorky modřinky, je třeba mít vletový otvor 27–28 mm.

Zdroj: Magazínzahrada.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---