Moderní ozbrojené konflikty poukázaly na zcela zásadní význam bezpilotních prostředků provedení války. Současné drony však nefungují autonomně, anebo jen ve velkém omezeném rozsahu. Je zcela zřejmé, že další generace bojových prostředků již bude schopná samostatného rozhodování a bude řízena umělou inteligencí. Významný krok k naplnění tohoto cíle se odehrál na konci července 2023 na americké Floridě.
První let Valkýry
Americké letectvo 25. července letošního roku provedlo první testovací let experimentálního bitevního dronu XQ- 58A Valkyrie řízeného umělou inteligencí. První let trval tři hodiny a proběhl ve zcela autonomním režimu přesně podle očekávání. Umělá inteligence řídící dron byla vytrénována během několika milionů hodin simulovaných letů s nejrůznějšími podmínkami.
Úspěšná mise ověřila základní funkčnost celého systému a vývoj bude pokračovat testováním dalších a dalších schopností a dovedností potřebných pro moderní boj v režimu vzduch-vzduch a vzduch-země.
Parťák pro lidské piloty
V současné době je hlavním cílem armádních projektů pro vývoj bojových prostředků řízených umělou inteligencí poskytnout podporu hlavním bojovým strojům, které jsou řízeny lidmi. V současné době se jedná o letouny F-22 a F-35. Autonomní drony by měli pilotům poskytovat podporu a celý program je proto někdy přezdíván „Loyal Wingmen“, čili loajální Wingmeni.
Bitevní dron XQ- 58A má rozpětí 6,7 metrů, jeho maximální rychlost je 1050 km za hodinu a může nést až osm zbraňových systémů včetně munice typu JDAM, tedy systému pro proměnu neřízené munice na munici vysoce přesnou. Jedná se samozřejmě pouze o experimentální stroj a skuteční „wingmeni“ pro bojové nasazení budou mít parametry zcela odlišné.
Může se AI „utrhnout z řetězu“?
Zpráva o úspěšném testu bojového dronu řízeného umělou inteligencí přichází jen krátce potom, co médii proběhla zpráva o zvláštním výsledku simulace, při které dostala umělá inteligence za úkol zničit stanoviště protiletecké obrany nepřítele, za což dostávala body do hodnocení.
Do simulace však vstoupil lidský operátor, který umělé inteligenci zakázal zničit její cíl. Umělá inteligence pak situaci vyhodnotila tak, že je to právě operátor, který jí brání v dosažení cíle a rozhodla se jej „zabít“, resp. zničit stanoviště, na kterém se v simulaci nacházel.
Americké letectvo následně vystoupilo s prohlášením, že zpráva byla nepřesná a šlo o určitý typ myšlenkového experimentu, nikoliv o popis simulace bojové mise v reálném prostředí.
Ať už to s touto simulací bylo jakkoliv, na jednu stranu je zřejmé, že bojové prostředky řízené umělou inteligencí jsou nevyhnutelně budoucností vedení války, současně budou asi ale přinášet i mnohé velmi překvapivé situace.
Zdroje informací: https://newatlas.com/military/us-air-force-valkyrie-combat-drone-flies-autonomously-first-time/
https://incyber.org/en/no-ai-piloted-drone-did-not-turn-against-operator-at-least-not-officially/