back to top

Tipy, jak si nejlépe vybrat vhodná svítidla do bytu a domu

Vybíráte si osvětlení a už vám z těch všech svítidel jde hlava kolem? Vhodná a správně rozmístěná svítidla v interiéru vám nejen prosvětlí obytný prostor, ale také pomohou vyniknout bytovým doplňkům, ovlivní vnímání barev a v neposlední řadě navodí příjemnou atmosféru. Máme pro vás pár tipů.

K čemu při výběru přihlížíme?

Osvětlení místností je často opomíjeno, i když bychom mu měli věnovat dostatek času k vybrání správných světel. Každá místnost si zaslouží zvláštní pozornost, světla by měla zapadnout do designu, dbáme také na množství i barvu světla. Díváme se také na to, zda je místnost světlá, či tmavá, na barvu malby a nábytku. V každé místnosti je zpravidla jedno centrální světlo, které bývá umístěno na stropě zhruba uprostřed a nějaké doplňkové světlo (např. lampa).

zdroj: https://pixabay.com/

Jak vypočítat správné množství světla

K výpočtu množství světla pro jednotlivé místnosti musíme znát velikost místnosti v m2 a počet lumenů. Na krabičkách žárovek se dnes již uvádí světelný tok v lumenech. Můžeme se také řídit normami ČSN, které jsou doporučené pro konkrétní místnosti v luxech:

  • 500 lx – kuchyňská linka
  • 300 lx – čtení, dětský pokoj, herna, kancelář
  • 200 lx – spíž, šatna, koupelna, toaleta, jídelna
  • 150 lx – schodiště, předsíň se zrcadly, garáž s dílnou
  • 100 lx – komunikační prostory, chodby, skladiště
  • 75 lx – parkovací prostor a garáž
  • 50 lx – sklepy

Výpočet: Vezměte počet luxů pro konkrétní místnost a vynásobte ho počtem čtverečních metrů. Dostanete počet lumenů, který pak rozdělíte na svítidla v pokoji.

Správná barva světla

Barva světla se označuje jako teplota chromatičnosti a měříme ji v kelvinech.
Jednoduše ji rozdělujeme na tři odstíny:

  • Teplá bílá

Zbarvením se blíží přirozenému světlu (svíčka, oheň…). Takové světlo v nás vyvolává pohodu a klid. Je vhodná k místnostem určeným k odpočinku – obývací pokoj, dětský pokoj, relaxační místnosti.

  • Denní neboli neutrální bílá

Je neutrální a je blízká dennímu světlu. Hodí se jako základní osvětlení v pokojích, kde se věnujeme práci – pracovna, kuchyně, koupelna, toaleta.

  • Studená bílá

Barva je spíše do modra, světlo je ostřejší, oslňující. Tato barva může mít i negativní účinky, může unavovat oči. Na druhou stranu ale zvyšuje produktivitu a soustředění. Doporučuje se tak pro pracovní prostory.

Tip na závěr: Pro každého bude nejlepší, když si sám na vlastní kůži vyzkouší jednotlivá světla a zjistí, která atmosféra barev je pro něj nejpříjemnější. Barva světla totiž dokáže krásně čarovat.

Autor: Petra Schovancová

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---