back to top

Teplo v domácnosti: 10 tipů, jak ho udržet. A ušetřit!

Racionální využívání tepla a energie je celospolečenským problémem. Máte povědomí o tom, kde se spotřebovávají a jak je lze spotřebovávat méně při zachování stejného komfortu?

Vytápět domácnost tak, aby byla příjemná a zároveň šetřila peníze, není tak snadné. Každá úspora vyžaduje určitá opatření. Některá jsou jednoduchá a nic nestojí, zatímco ta účinnější vyžadují investici. Mohou však udržet vaše provozní náklady nízké po dlouhá léta.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

1.

Nezakrývejte radiátory záclonami nebo závěsy. Nejlepší je závěs, který sahá až k parapetní desce. Tím se do místnosti dostane o 25 % více tepla.

2.

Během noci je vhodné zakrývat okna záclonami, žaluziemi nebo roletami – snížíte tím únik tepla. Pokud okna netěsní, pomůže také zábrana ze silnější tkaniny na parapetní desce.

3.

Zbytečně nepřetopujte obytné místnosti. Každé zvýšení teploty o jeden stupeň Celsia nad doporučenou teplotu představuje přibližně 6 % energie navíc. Nesnižujte teplotu v místnosti nedostatečným větráním, ale uzavřením ventilů, které omezí výkon topení, doporučuje web Familyhandyman. Doporučená teplota v obývacím pokoji, dětském pokoji, ložnici a jídelně je 21 °C, v kuchyni 20 °C, v koupelně 24 °C, na chodbě, v předsíni 15 °C a na schodišti 10 °C. V případě, že je teplota v obývacím pokoji vyšší, je třeba ji snížit.

4.

Během delší nepřítomnosti v objektu snižte teplotu na regulátoru. Nechte topení zmírnit na 15–16 °C, ale nevypínejte jej. Rozhodně nevypínejte topení úplně. Vytápění zcela studené a vlhké místnosti je podstatně dražší než její udržování na minimální teplotě.

5.

Staré, nefunkční ventily na topných tělesech vyměňte za termostatické ventily. Při optimálním nastavení můžete ročně ušetřit až 15 % nákladů na vytápění.

6.

Rozšiřte regulaci podle tepelných zisků. Pokud je otopná soustava technicky uzpůsobena tak, že regulace může omezit teplotu topné vody v určité části domu – například v zóně, která má vyšší tepelné zisky – doporučuje se použít zónovou regulaci, zejména pro část domu orientovanou na sluneční stranu.

7.

Používejte také regulaci vnitřním termostatem s časovým spínačem. Umístí se do tzv. referenční místnosti, podle které se vytápějí ostatní části domu. Termostat registruje rozdíl mezi nastavenou a skutečnou teplotou a vysílá signál do regulace kotle. Praktický je termostat s programovatelným časovým režimem, uvádí portál Thespruce. Umožňuje automatickou regulaci v různých časových obdobích s různou požadovanou teplotou, například v noci, v době nepřítomnosti v bytě apod.

8.

Nezapomeňte odvzdušnit radiátory. Udělejte to vždy na začátku topné sezóny nebo v případě, že radiátory nejsou rovnoměrně teplé, nebo když je slyšet, že v nich teče voda. V té době plně otevřete termostatické ventily, aby se topný systém mohl řádně naplnit vodou a odvzdušnit, uvádí portál BestHeating.

9.

Nezapomínejte na údržbu kotle. Je rozumné jej provádět pravidelně každý rok, protože za opravu poškozeného zanedbaného zařízení zaplatíte mnohem více než za běžnou kontrolu. Rozdíl se může pohybovat od 2000 korun až po náklady na koupi nového kotle.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

10.

Pokud plánujete do své tepelné bilance zahrnout krb, je energeticky úspornější zvolit kachlová kamna, která déle udrží zdravé sálavé teplo, a navíc k nim mohou být připojeny průduchy, které mohou vytápět několik místností.

Zdroje: BestHeating, Thespruce, Familyhandyman

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Bc. Michaela Hanelová
Mám ráda domov, ze kterého při jediné návštěvě dýchne klid, pohoda a harmonie. Ráda sleduji nové trendy v bydlení a čtenářům webu iBydlení.cz bych ráda předala to nejzajímavější, co se týče rad pro zútulnění a vylepšení jejich domácnosti.

Nejnovější články

--- Další články autora ---