Stačí pár vteřin a dřevo bude zase jako nové. Vyrobte si domácí leštěnku

Dřevěný nábytek je klasika, která se zkrátka neomrzí. Máme jej v oblibě a nedáme na něj dopustit i navzdory tomu, že v dnešní době máme mnohem více možností k výběru. Dřevěný nábytek je krásný a dokáže vydržet mnoho let. Vyžaduje ale určitou péči. Proto vás v dnešním článku naučíme vyrobit si domácí leštěnku.

Co budete potřebovat?

I když je tak snadné skočit do obchodu a domů si přinést kupovanou leštěnku na dřevěný nábytek, neuškodí mít v záloze recept na domácí variantu. Funguje stejně tak dobře, ale vyjde vás podstatně levněji. Co tedy potřebujete na výrobu domácí leštěnky na dřevo?

Připravte si 50 g včelího vosku, 50 ml mandlového oleje, 50 ml terpentýnu a 5–7 kapiček éterického oleje. Potřebovat budete i čistou nádobu na skladování leštěnky s víčkem, hrnec, misku, váhu, odměrku a špachtli.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Výroba doácí leštěnky není náročnáZ

Nemusíte být študovaným inženýrem ani profesorem jaderné fyziky, abyste si doma vyrobili perfektní leštěnku, se kterou svému dřevěnému nábytku dodáte krásný lesk. Začněte tím, že necháte rozehřát včelí vosk. Dejte si na čas a rozpouštějte jej na mírném plamenu ve vodní lázni. Mezitím si odměřte olej a terpentýn.

K rozpuštěnému včelímu vosku přidejte mandlový vosk. Promíchejte a odstavte směs z plotny. Přilijte terpentýn, přidejte vámi vybraný éterický olej a vše důkladně promíchejte. Směs následně přelijte do čisté skladovací nádobky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jak domácí leštěnku skladovat a používat?

Naneste trochu domácí leštěnky na čistý suchý (ideálně jemný) hadřík a s pomocí krouživých pohybů aplikujte na dřevěný nábytek. Poté dřevo ještě vyleštěte suchým hadříkem. Leštěnku byste měli používat pravidelně, ideálně jednou za 4 měsíce, abyste dřevu dodali lesk.

A jak leštěnku skladovat? Ani tady nečekejte složité postupy. Umístěte ji na temné a suché místo. Nabízí se třeba komora nebo skříňka.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---