Snižte spotřebu energie: Tipy, jak ušetřit za plyn a elektřinu

Ceny energií se v Česku bohužel stále zvyšují. Pokoušejí se o vás mdloby pokaždé, když přijde obálka a v ní další nedoplatek? Přečtěte si naše jednoduché tipy, jak snížit spotřebu elektřiny a plynu, a tím pádem i ušetřit několik tisíc korun ročně. Nebojte, nemusíte se při tom ani nijak výrazně uskromňovat.

Nepřetápějte místnosti

U podlahového topení vytápějte na teplotu o stupeň nižší než u běžných radiátorů. Jak radí web e15, odkryjte topení a nechte teplý vzduch proudit. Podlahové topení nezakrývejte koberci. Pokud v některé místnosti nebýváte, zavřete ji a temperujte na 15 stupňů. Větrejte tak, že vytvoříte na pár minut průvan. Ventilačku v zimě nepoužívejte. Pozor na netěsnosti v oknech a dveřích. Buď stačí trocha tmelu nebo pořiďte tepelně izolační fólie na skla.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Lednice nepatří k radiátoru

Lednici nedávejte vedle radiátoru či sporáku. Nastavte v ní teplotu 7 stupňů a v mrazáku -18 stupňů. Pravidelně ji odmrazujte.

Neperte poloprázdnou pračku

Prací prášky si poradí se špínou i při praní na 30 stupňů. Ložní prádlo a ručníky můžete prát na 60 stupňů. Zbytečný žrout energie je také sušička.

Nahraďte plotýnkový sporák indukcí

Staré elektrické sporáky se zbytečně dlouho rozehřívají. Indukce patří k nejúspornějším způsobům vaření. Pro zkrácení doby vaření přiklopte hrnce pokličkou. Při vaření hovězího masa nebo fazolí použijte tlakový hrnec.

Vypojte spotřebiče ze zásuvky

Televize, video přehrávače, počítače, tiskárny, set-top boxy a další zařízení úplně vypněte. Vyhnete se tak zbytečnému plýtvání energie. Můžete si to usnadnit prodlužovačkou s vypínačem. Jedním stisknutím odpojíte třeba celou televizní sestavu. Nezapomeňte vypojovat i nabíječky mobilů či notebooků.

Snižte teplotu v každé místnosti

Ideální teplota v místnosti, kde jste nejvíce, je 19 až 21 stupňů. Pár stupňů více přidejte v koupelně. V kuchyni stačí kolem 17 stupňů, protože je tam teplo z vaření. V ložnici topte mezi 16 až 18 stupni.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Odvzdušněte radiátory

Plynový kotel se zavzdušněnými radiátory příliš tepla nepředá. Zavzdušněný radiátor poznáte tak, že je horký u regulačního ventilu, ale na druhém konci studený. Odvzdušněte ho před začátkem topné sezony. Nezapomeňte dopustit vodu. Jak na to? Zapněte topení a otevřete regulační ventily naplno. Postupně odvzdušňujte jeden radiátor po druhém, postupujte od přízemí vzhůru.

Zdroj: e15.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---