Skvrny od červeného vína odstraní domácí prostředky bez chemie 

Se sklenkou červeného vína vykouzlíte večerní pohodu raz dva. Stačí ale chvilka nepozornosti a místo pohody vám zbydou jen oči pro pláč. Pokud vidíte, jak červená tekutina pomalu zabarvuje pohovku, vaše oblečení či bílý koberec, nezoufejte. Známe osvědčené tipy, jak se skvrn přírodní cestou rychle zbavit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

S čištěním na nic nečekejte

Ať už máte skvrnu na oblečení, koberci nebo třeba sedací soupravě, důležité je s nápravou škod na nic nečekat. Červená vína, zvláště z některých odrůd, totiž obsahují docela silné přírodní barvivo. Levnější vína zase mohou být přibarvovaná. V obou případech ale platí, že barvivo rychle proniká do všech textilních vláken. Proto platí, že čím rychleji skvrny neutralizujete, tím větší je šance, že se jich nadobro zbavíte.

Vezměte na pomoc sůl či sodovku

Jestli zrovna nemáte po ruce speciální přípravek na čištění skvrn z obchodu, nic není ztraceno. Jak říká web Abecedazahrady, už naše babičky dobře věděli, že vám na boj se skvrnami stačí ingredience, které máte běžně doma nebo jsou všude lehce dostupné.

Když se vám povede na sebe překlopit sklenku vína například v restauraci, vezměte si co nejrychleji na pomoc obyčejnou kuchyňskou sůl. Budete jí potřebovat tolik, abyste skvrnu zasypali ve vyšší vrstvě. Sůl rychle vstřebá tekutinu, a navíc dokáže vytáhnout i velkou část barviva. Nechte alespoň 15 až 20 minut působit a pak oblečení co nejrychleji vyperte. Co se týče koberce, tam nechte sůl působit alespoň hodinu, pak ji vysajte a postup ještě jednou zopakujte. Nakonec koberec dočistěte houbičkou a teplou vodou. 

Skvrnu na koberci co nejrychleji vysušte papírovými utěrkami nebo kapesníčky a polijte ji sodovkou nebo perlivou vodou či minerálkou. Bublinky totiž dokážou uvolnit špínu vsáknutou do vláken. Po chvilce místo opět vysušte. Pokud na koberci zůstanou vidět mapy, vyčistěte je houbičkou s mýdlovou vodou. Nakonec místo důkladně vytřete čistou vodou. 

Vsaďte na citron nebo bílé víno

Zázračně na skvrny od červeného vína funguje také citronová šťáva. Nejlepší je ta čerstvě vymačkaná, klidně ale použijte i kupovaný citronový koncentrát. Místo polijte, skvrnu ještě klidně zakryjte plátkem citronu a šťávu nechte asi pět minut působit. Pak poškozenou věc přemáchněte v umyvadle a poté hoďte do pračky.

Může to znít bláznivě, ale tahle babská rada skutečně funguje. Skvrnu od červeného vína prolijte bílým vínem. To totiž obsahuje kyselinu vinnou, díky které červené barvivo povolí. Nakonec ještě látku v ruce promněte s mýdlovou vodou a pak vyperte v pračce. 

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co když je víno zaschlé?

Namočte látku se zaschlým vínem na chvilku do teplého mléka a pak ji vyperte běžným způsobem. Místo horkého mléka můžete vyzkoušet i octovou koupel z asi tří polévkových lžic octa a tří litrů vody, do níž oblečení alespoň na půl hodiny ponoříte.

Účinná je také čpavková voda, kterou připravíte smícháním 200 ml vody s 1 lžící čpavku. Nejprve ale na nějakém méně viditelném kousku látky vyzkoušejte, co s ní tahle směs udělá. Následně oblečení normálně vyperte.

Zdroj: Abecedazahrady.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---