Sedačka jako nová: Víme, jak z ní odstranit všechny druhy skvrn

Pokud máte doma čalouněnou sedací soupravu, připravte se, že jí při úklidu musíte věnovat velkou pozornost. Z vybavení bytu totiž dostává zabrat asi nejvíc, a to zejména v případě, že máte doma děti a domácí mazlíčky. Skvrny od kávy, vína, limonády či jídla ale nemusí být vaší noční můrou, když si osvojíte těchto pár triků.

Na prach vezměte starý hadr

Prach je všudypřítomný. To ostatně sami vidíte na nábytku, který musíte neustále a ze všeho otírat. Nesmíte ale zapomenout, že se usazuje i na potahu sedačky. Nejhorší je, pokud jste si z praktických důvodů vybrali hrubší potahovou látku. Čas od času tedy sedačku vykartáčujte jemným kartáčkem nebo otřete hodně vyždímaným hadrem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Na mastnotu zabírá ocet nebo citron

Místo kupování drahých čisticích prostředků si s většinou skvrn hravě poradí obyčejný citron nebo ocet. Použít je můžete na mastné fleky, ale i na fleky od barev, piva, případně vajec. Podle webu Abecedazahrady platí na mastné skvrny i čistý alkohol. Vyzkoušet ale můžete i teplou vodu s trochou mýdla nebo saponátu.

Glycerin a prací prášek zatočí nejen s kečupem

Naopak zásadně jen studenou vodu, případně prací prášek a přípravky na koberce použijte na skvrny od kakaa. Stejné prostředky vám pomohou od kečupových stop. Na starší skvrny od kávy nebo horké čokolády zase platí glycerin.

Přilepenou žvýkačku stačí zmrazit

Jediné, co platí na žvýkačku, která drží jako přibitá, je zmrazit a následně odrolit. Pár kostek ledu přiložených na žvýkačku nebo speciální sprej to snadno zařídí.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Domácí přípravek na oživení barvy

Jestli máte pocit, že původní barva potahu vybledla a ztratila svůj původní šmrnc, vyrobte si jednoduchý přípravek na její oživení podle našich babiček.

Potřebovat budete 250 ml destilované vody, 50 ml vysokoprocentního čistého konzumního lihu, 50 ml glycerinu a 13 g mýdlových vloček. Vločky nasypte do kastrůlku, zalijte destilovanou vodou a za stálého míchání zahřívejte, dokud se nerozpustí. Odstavte a nechte roztok vychladnout. Pak přidejte glycerin, poté vinný líh a důkladně vše promíchejte. Směs nalijte do skleněné lahve a dobře uzavřete. Před každým použitím rozpusťte jednu lžíci přípravku v čisté vodě a důkladně našlehejte až do pěny. Tu pak opatrně nanášejte houbičkou na látku. Pozor ale, abyste potahy příliš nenamočili.

Impregnace jako ochrana před znečištěním

Abyste předešli zašpinění sedačky, máte dvě možnosti. Tou první je impregnace potahové látky, která vytvoří neviditelnou bariéru a látku ochrání před znečištěním. Druhou jsou pak snímatelné potahy, které můžete rychle sundat a vyprat v pračce či odnést do čistírny.

Zdroj: Abecedazahrady.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---