Jména konstruktérů prvního letadla – tedy bratří Wrightů – zná asi každý. S úplně prvními vzduchoplavci je to ale horší. Část lidí si možná vzpomene na konstruktéry prvních balonů: bratry Montgolfierovi, kdo byl ale prvním pasažérem v jejich balonu?
Vzduch nebo vodík?
Bratři Joseph a Jacques-Étienn Montgolfierovi podnikali ve výrobě papíru, a právě z tohoto materiálu zkoušeli sestrojit své první balony. Podle legendy přivedl na nápad sestrojit balon naplněný horkým vzduchem staršího Josepha látkový živůtek vznášející se nad kamny. Tuto legendu už asi nikdo nepotvrdí ani nevyvrátí, faktem však je, že bratři pochopili, že horký vzduch uzavřený v určitém objemu se bude vznášet.
A protože provozovali rodinnou papírnu, zkusili plnit nejprve papírové sáčky. Ne snad, že by tento přístup zcela nefungoval, problém byl ale v tom, že porézním papírem horký vzduch unikal. I tak ale první balony s dvojitým papírovým obalem zamířily k nebi, zatím však bez posádky.
Balony bratří Montgolfierů byly schopné vystoupat až do výšky jednoho či dvou kilometrů a putovat vzduchem další kilometry. Totéž pak platilo i o balonech jejich konkurenta, Louise Charlese. Ten však místo na horký vzduch sázel na vodík.
První pasažéři
Dne 19. září 1783 si demonstraci „montgolfiéry“ vyžádal sám král Ludvík XVI. Pro krále musela být ukázka něčím „speciálním“. Aby ale před jeho zraky nedošlo ke katastrofě, nemělo jít o let s lidskou posádkou. Stejně jako pes Lajka letěl do vesmíru před Jurijem Gagarinem, prvními vzduchoplavci se měla stát trojice zvířat: kohout, ovce a kachna. Všichni tři byli umístěni do klece upevněné pod balonem, tentokrát již z bavlněného kanafasu, a pokus mohl započít.
Balon vážil 400 kg a v průměru měl 13,2 metru. Po přetnutí vázacích lan se před zraky četného publika i krále a jeho manželky Marie Antoinetty vznesl do vzduchu do výšky asi 600 m a unášen větrem urazil 3,5 km. Když se nakonec snesl k zemi, všichni tři zvířecí pasažéři přestáli návrat na zem let bez úhony. Závěr byl jasný: vše je připraveno pro let člověka.
První člověk ve vzduchu
Prvním člověkem, který se 15. října v balonu vznesl do vzduchu, nebyl překvapivě ani jeden z bratrů Montgolfierových, nýbrž fyzik Jean-François Pilâtr de Rozier. V jeho případě ale zůstal balon ukotven lany k zemi. Až 21. listopadu nadešel „Den D“ a Pilâtre de Rozier spolu s armádním důstojníkem, markýzem Françoisem Laurentem d’Arlandes, vzlétli bez jištění lany. Jejich přes část Paříže, který také přestáli bez úhony, vešel do dějin.
Bratři Montgolfiérovi byli povýšeni do šlechtického stavu a jeden ze svědků letu, Benjamin Franklin, o něm vypracoval zprávu pro Francouzskou akademii věd. Jména pvních lidských vzduchoplavců tak zní: Jean-François Pilâtr de Rozier a François Laurent d’Arlandes.
Zdroj informací: https://www.stoplusjednicka.cz/dobyvatele-vzduchu-souperi-sazeli-na-horky-vzduch-i-traskavy-vodik