Proměňte odpad na černé zlato aneb jak začít s kompostováním v paneláku

Kompostování přináší tolik výhod, že pokud jste dosud nekompostovali, zajedno začnete. Proč? Založení kompostu není složité, kompostováním pomáháte snížit množství odpadu a přitom získáváte tzv. kompost. černé zlato – hnojivo nejvyšší kvality.

Až do 45 % vyprodukovaného komunálního odpadu je právě biologicky rozložitelný odpad, který lze zhodnotit pomocí kompostování. Představte si, že za rok vyprodukujete biologický odpad velký možná jako váš obývací pokoj a ten putuje na skládku spolu s netříděným odpadem.

Pokud byste biologický odpad zkompostovali, přeměníte jej na hnojivo nejvyšší kvality a rapidně zmenšíte jeho objem. Nakonec možná z toho obývacího pokoje odpadu dostanete za kbelík, dvě kvalitního hnojiva. Takového, které zadržuje vodu v půdě, provzdušňuje ji a dodává jí živiny. Nestojí vás to nic a pomohl jste snížit náklady spojené s odpadem na skládce či spalovně.

Slyšeli jste už io tom, jak moc vyprahlá je půda v Evropě? Řízeným zemědělstvím jsme vysali ze země spoustu důležitých živin, proto naše plodiny už neobsahují například tolik vápníku či železa jako v minulosti. Pomocí kompostu máme možnost vrátit zemi to, co nám dala.
Tak jak? Jdete do toho?

Pokud ano a bydlíte v bytě, máte dvě možnosti, založit spolu se sousedy kompostér komunální nebo, pokud se na vybavovačky necítíte, zkuste kompostovat pomocí vermikompostéru. Je to způsob přeměny biologického odpadu na kvalitní hnojivo prostřednictvím žížal. Nejsou to obyčejné žížaly, ale žížaly hnojné. kalifornské. Tyto žížaly přemění váš bioodpad v krátké době na kvalitní vermikompost.

Co do vermikompostéru dát
slupky, zbytky ovoce a zeleniny, bylinky, květiny, zrna,
čajové sáčky, kávový odpad,
podrcené skořápky vajec,
karton, použité papírové utěrky, hobliny, kotouče z WC papíru
Co do vermikompostéru nepatří
vše spojené s masem,
vařenou stravu kromě nesolené zeleniny,
česnek, cibuli,
mléčné výrobky
co dát do kompostu

Jak založit vermikompostér?
Vermikompostér si můžete koupit nebo vyrobit. Na internetu najdete spoustu návodů na vlastní výrobu, náklady na svépomocně vyrobený vermikompostér jsou přibližně 18 €. Potřebujete k tomu pouze tři nádoby s přiléhavým víkem, vrtačku, ořezávací nožík, kalifornské žížaly, bioodpad, hlínu, karton, noviny, listí a vodu. Pokud si chcete koupit trochu designovější, určitě se vám podaří najít takový, který se vám bude hodit do interiéru.
První vrstva: Na dno kompostéru položte navlhčený karton, na něj utlačte uhlíkovou složku (listí, malé větvičky, štěpka, karton). Dá se i koupit, hledejte na internetu uhlíkový podestýlku.
Žížaly nastěhujte do této směsi a na týden je nechte odpočívat. Na rozjetí kompostéru je ideálních 500 g žížal. Žížaly následně samy regulují svůj počet.
Biologický odpad si připravujte, dokud se žížaly zabydlejí. Ten by měl být vždy trochu odstátý, nejlépe nakrájený na menší kousky a změklý. Pro každý kompost, i pro ten vnější, platí, že kousky odpadu, které patří do kompostéru, by měly být nakrájeny ve velikosti palce na ruce, ne větší. Čím menší jsou, tím rychleji se rozloží. Po týdnu sbírání odpad promíchejte
s uhlíkovou složkou.
Uhlíková vrstva je poslední vrstvou ve vašem kompostéru, kterou pokryjte celý povrch tak, aby byla směs zcela zakryta.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---