back to top

Proč nemůžeme sami sebe polechtat?

Každý to známe – někteří víc a někteří míň – někdo se nás dotkl způsobem, který v nás vyvolal nezadržitelné salvy smíchu a bezděčné pohyby. Jednou z nejpodivnějších věcí na lechtání je to, že člověk nedokáže polechtat sám sebe. Jak je to možné a čím je to zapříčiněno? Na to se společně podíváme.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Co je to vlastně lechtání?

Lechtání je způsobeno podrážděním nebo stimulací citlivých nervových zakončení v určité části těla, což vede k pocitu svědění, mravenčení nebo jiným podobným pocitům. Je to přirozená reakce na podráždění kůže nebo sliznice. Lechtání může být způsobeno různými faktory, včetně fyzického kontaktu, jako je například jemné šimrání nebo dotyk, ale také psychické reakce, jako je smích nebo nervozita.

Je důležité poznamenat, že lechtání je subjektivní. To, co může jedné osobě připadat jako příjemný podnět, může být pro jinou osobu nepříjemné, nebo dokonce bolestivé.

Na vině je mozek
Příčinou toho, proč nemůžete sami sebe polechtat, je to, že když pohybujete částí svého vlastního těla, váš mozek tento pohyb sleduje a předvídá pocity, které to způsobí, proto například sotva zaznamenáte, že se vaše paže při chůzi tře o bok, ale lekli byste se, kdyby se vás někdo podobným způsobem dotkl. Kdyby náš mozek neměl schopnost sledovat pohyby našeho vlastního těla a vjemy, které způsobují, měli bychom pocit, jako bychom byli neustále šťoucháni a jinak fyzicky obtěžováni. Bylo by tak těžké věnovat svou pozornost čemukoli jinému.

Zdroj obrázku: https://www.pexels.com/

Výzkum
Vědci z University College London dle webu Britannica.com začali pomocí funkčního zobrazování mozku porovnávat, jak lidé reagují na lechtání sami sebe a lechtání jinou osobou. Zjistili, že somatosenzorická kůra (část mozku zodpovědná za tělesné vjemy) měla nižší reakci na vlastní lechtání než na vnější lechtání. Pozorovali také aktivitu naznačující, že mozeček monitoruje pohyby a vysílá signály k potlačení somatosenzorické odezvy, když je dotek generován z vlastní vůle.

Stejní vědci se také rozhodli zjistit, zda by mohli oklamat mozek, aby umožnil dotekům, které provádíme sami sobě, způsobit pocit lechtání. Sestrojili stroj na lechtání, jenž umožňoval výzkumným subjektům dodávat si lechtací stimul zatažením za páku. Zjistili, že mohou zvýšit pocit lechtání u subjektu tím, že mírně oddělí akci subjektu zatažením za páku od činnosti stroje na lechtání. Přidání prodlevy o méně než sekundu mezi zatažením za páku subjektem a činností lechtacího stroje stačilo k tomu, aby se mozek nechal částečně oklamat.

Zdroj: Britannica.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Kristýna Kohoutová
V redakci iBydlení.cz zodpovídám za výběr témat, kvalitu jejich zpracování a jejich publikaci na web. Zastupuji rovněž roli jazykové a stylistické korektorky.

Nejnovější články

--- Další články autora ---