back to top

Pravidla pro správný výběr stolní lampy školákovi

Školní rok zaklepal na dveře a vy jste stále nepořídili prvňáčkovi stolní lampu, u které bude moci pohodlně prát úkoly a procvičovat první písmenka? Máme pro vás potěšující zprávu – to, že jste nákup doposud nestihli, může přinést řadu výhod. K přečtení vám totiž nabízíme pár rad ohledně parametrů, které by měla taková stolní lampa splňovat.

Intenzita a teplota světla

Intenzita světla, jíž stolní lampa svítí, je velmi důležitá. Nedostatečné, nebo naopak příliš intenzivní světlo může znepříjemňovat práci u pracovního stolu. Ideální intenzita světla je teplá 3000K, velice oblíbená svítidla jsou však také taková s dotykovým ovládáním intenzity od nejmenší až po největší.

Stínidlo a velikost žárovky

Pokud zamýšlíte nákup lampy se stínidlem, je jasné, že žárovka by neměla být větší než stínidlo, aby školáka neoslňovala. Dále je vhodné k nákupu pořídit i záložní žárovku obzvláště v případě, kdy kupujete lampu s volitelnou intenzitou světla. Při samostatném nákupu můžete nechtěně zakoupit žárovku, která k takové lampě není přizpůsobena a intenzitu světla nemění.

Jestliže se poohlížíte po stolním osvětlení s LED zářivkou, hledejte nejlépe otáčivou, díky níž dokážete upravit směr světla.

Lampy s polohovatelnými rameny

Pro školáky, kteří rychle rostou, je výhodná stolní lampa s polohovatelným ramenem. Díky němu dokážete světlo upravovat do různých pozic, vždy tak, aby ozařovala stůl pod úhlem okolo 65 stupňů a z výšky lehce nad školákovou hlavou, nikoliv v úrovni obličeje.

Pevné základy lampy

Pro lampu, která bude umístěna na školákově stole, je velmi důležité, aby měla dostatečně velké těžiště. Pro dítě není příliš složité o lampu zavadit a pokud má podstavec o malém průměru, může se snadno převrhnout. Doporučujeme proto hledat lampu se širokou základnou, anebo pokud máte malý stůl, pořiďte mu lampičku s klipem, kterou lze připevnit ať už k desce stolu, tak na poličku umístěnou nad stolem.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Markéta Doležalováhttps://pressmedia.net
Celý život mě provází láska k literatuře a psaní. Ve volném čase, kterého moc není, si ráda odpočinu při běhání nebo si přečtu některý z románů od S. Kinga.

Nejnovější články

--- Další články autora ---