Poznejte krásy opuštěných míst. Co je urbex a jak s ním začít?

Když mi bylo zhruba 13, poprvé jsem vlezla do starého opuštěného zámku na Vysočině. Adrenalin tehdy proudil v mých žilách a já se do tohoto koníčku zamilovala. Tehdy jsem ještě nevěděla, že se mu říká urbex a že bude později tato činnost mezi lidmi velice populární. V dnešním článku si povíme, jak s ní začít a co během ní zažít.

Co je urbex?

Slovo urbex (zkrácenina slov urban exploration = infiltrátorství) definuje Wikipedia jako prozkoumávání opuštěných objektů (např. továren, hotelů, domů, škol, nemocnic apod.), které vznikly lidskou činností. Je nutno zde podotknout, že se jedná o nelegální činnost, která je mnohdy životu nebezpečná. Měli byste proto zvážit, jestli vám prozkoumávání za tato rizika stojí. Pokud se setkáte s ostrahou objektu nebo policií, vysvětlete jim, že místo sice prozkoumáváte, ale rozhodně v něm nekradete nebo ho nehodláte ničit. Většinou se s nimi dá rozumně domluvit.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jaká jsou pravidla urbexu?

Spousta lidí si myslí, že lidi, kteří se urbexem zabývají, jsou zároveň vandalové. To není v žádném případě pravda. Urbex má totiž několik základních pravidel, které je třeba dodržovat. Webová stránka Info prozrazuje hlavní z nich: „Odnes si (pozn.: z místa) jen fotografie, zanech jen stopy.“ To znamená, že byste si z opuštěné budovy nikdy neměli vzít nic, co vám nepatří. Dalším nepsaným pravidlem je, že byste nikdy neměli prozrazovat lokaci opuštěných budov. To kvůli případným vandalům a zlodějům. Posledním pravidlem, které stojí za zmínku, je to, že by nadšenci do urbexu nikdy neměli vytvářet vstupy. To znamená, že by měli vcházet do budov místy ke vstupu určenými nebo jinými lidmi vytvořenými.

Jak s urbexem začít?

Vyhledejte si místo, které byste chtěli navštívit. Pokud žádné ve vašem okolí neznáte, přidejte se do skupin urbex nadšenců na sociálních sítích a poptejte se v nich. Nebo se zeptejte v diskuzních fórech, případně na stránce Urbex. S sebou byste si měli vzít svítilnu, fotoaparát, mobil (v případě potřeby pomoci), pepřový sprej nebo paralyzér v případě sebeobrany, pevnou vyšší obuv a rukavice. Rozhodně nic nezkazíte ani menší lékárničkou. Na prvních pár průzkumů také doporučujeme vzít s sebou někoho dalšího (a ideálně zkušenějšího), abyste nešli sami.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Své zážitky můžete sdílet v již zmíněných skupinách nebo na svém blogu. Uvidíte, že jakmile jednou vstoupíte do opuštěného domu, nebudete už chtít jinak. Podělte se s námi o vaše zážitky spojené s urbexem do komentářů.

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Urban_exploration

https://www.info.cz/podcasty/maxim-pavla-vondracka/urbex-je-nelegalni-i-nebezpecny-nevnikate-jen-do-objektu-ale-i-do-lidskych-zivotu-rika-palicka

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---