Popel poslouží jako skvělé hnojivo. Není ale vhodný pro všechny rostliny

Právě teď je topná sezona v plném proudu. Jakmile venku přituhuje, chceme si doma zajistit příjemné teplíčko. Proto domovy vytápíme o sto šest. Odpadním produktem je potom popel, který většina lidí likviduje. A to je škoda. Popel je totiž výborným hnojivem. Není ale popel jako popel a také ne všechny rostliny tenhle druh hnojiva ocení. Pojďme si to vysvětlit.

Dřevěný popel jako skvělé hnojivo

Pokud plánujete využít popel jako hnojivo, pak musíte vědět, že k těmto účelům lze použít pouze popel dřevěný. Ten je totiž šetrný k přírodě, které toho může hodně nabídnout. I když je pro mnoho lidí dřevěný popel pouze odpadem, my víme, že obsahuje důležitý vápník, fosfor a také hořčík. Jeho velkým plusem je naopak fakt, že neobsahuje dusík.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Jaké rostliny ocení hnojení popelem?

Jak už bylo zmíněno v úvodu článku, ne všechny rostliny jsou vhodné k přihnojování popelem. Dřevěný popel proto nepoužívejte k rostlinám vyžadujícím kyselou půdu. Je to proto, že v sobě obsahuje nemalé množství vápníku.

Jak s popelem na zahradě zacházet?

Nejzákladnějším pravidlem je nesypat dřevěný popel na rostliny, když je ještě žhavý. Je naopak potřeba počkat, dokud nebude zcela vychladlý. Bohužel příliš mnoho požárů vznikne právě proto, že jej ještě žhavý někam nasypeme a byť se zpočátku nic neděje, vítr může žhavé kousky uhlíků rozfoukat a neštěstí může být rázem na světě.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Použijte jej do zálivky i do kompostu

Dřevěný popel je možné na zahradě využít vícero způsoby. Jednak z něho můžete připravit zálivku – smíchejte 1 litr vody s ½ kg popela. Tímto roztokem následně můžete rostliny hnojit (množství vystačí až na 5 m2 velký záhonek. Popel je také možné přidávat do kompostu. V tomto případě můžete použít 3 až 5 kg popela. Díky obsahu dusíku v kompostu a minerálním látkám v popelu vznikne komplexní hnojivo, jež budete moci použít na zahradě.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---