Čas se neptá a mládnout nikdo z nás neumí. Jednoho dne každého z nás čeká období, kterému se říká stáří. Zub času se podepíše na každém z nás a nastane chvíle, kdy budeme potřebovat pomoc druhých. Určitě máte ve svém okolí blízkého v pokročilém věku, který se možná právě teď nachází v situaci, kdy vyžaduje pomoc. Například s bydlením.
Jak zařídit domov pro seniora? Bezpečí je prvořadé
Řešíte-li bydlení pro staršího člověka, je potřeba myslet především na jeho bezpečí. S přibývajícími léty dochází ke zhoršování jednotlivých smyslů, velmi často se zhoršují i pohybové schopnosti. Při zařizování domova pro stárnoucího člověka je tak potřeba myslet na vícero faktorů z hlediska specifických potřeb.

Bezbariérové bydlení není otázkou statisíců
Zajistit člověku v letech pokud možno bezbariérové bydlení nemusí být investice v řádech statisíců. Stačí myslet na zdánlivé maličkosti, jako jsou třeba prahy mezi jednotlivými místnostmi, vyvýšené podlahy, různé koberečky, o které je snadné zakopnout a podobně.
Pozor na zhoršené prostorové vidění
Stáří bohužel uniknout nelze. Nikdy dopředu nevíme, s jakými potížemi se budou potýkat naši blízcí. Lze zde ale upozornit na zhoršené prostorové vidění, kdy často dochází i ke zhoršení vnímání hloubky. Z tohoto důvodu doporučujeme schody, zábradlí či výstupky výrazně barevně označit. Danému člověku to může hodně pomoci a předejít nepříjemnostem.
Zajistěte dostatek pohybu
Čím jsme starší, tím více prostoru kolem sebe potřebujeme, když se chceme dostat z místa na místo. I na dostatek prostoru pro chůzi a pohyb po domácnosti je potřeba myslet. Zvláště pak v případě, kdy se dotyčná osoba pohybuje za pomoci berlí, chodítka nebo kolečkového křesla.

I v koupelně je třeba myslet na bezpečí
Pro seniory je velmi častým kamenem úrazu koupelna. A to bohužel doslova. Koupelna je považována za nejrizikovější součást domácnosti, ve které žije senior. Pro starší osoby je mnohem lepší a pohodlnější sprchový kout opatřený sedátkem a madly. Doporučujeme i protiskluzovou úpravu dna.