back to top

Plíseň na zahradě: Jak jí předcházet a jaké domácí postřiky fungují? 

Bělavý kožíšek na tvrdě vypěstované úrodě dokáže potrápit spoustu zahradníků. Napadená rostlinka pak postupně hnědne a umírá. Plíseň ale neodejde, přeskočí na další rostlinu, a postupně vám tak ničí zahradu. Přečtěte si naše preventivní antiplísňová opatření a jak zakročit, když už se plíseň v zahradě usadila.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Prevence je základ

  1. Stejně jako lidem, tak i rostlinám pomáhají zlepšovat obranyschopnost prospěšné bakterie čili probiotika. Probiotika také zpomalují nástup nemoci a zmírní její průběh.
  2. Proudící vzduch je nepřítelem plísní, udělejte proto mezi rostlinami pěkný průvan. Jak radí web Babinet, sázejte je dostatečně daleko od sebe – u tyčkových rajčat či révy zaštipujte zálistky, u révy jen v okolí hroznů. Okurky přivazujte do výšky. V hustém porostu se drží plísni oblíbená vlhkost.
  3. Nikdy nezalévejte na list. Takové pravidlo platí zejména pro rajčata, okurky, papriky a dýně.
  4. Pokud nemáte k dispozici skleník, můžete náchylným plodinám, jako jsou rajčata a okurky, vyrobit provizorní přístřešek z fólie. Rostliny totiž ocení střechu nad hlavou.
  5. Některé druhy rostlin se vzájemně dokážou ochránit, jiným naopak pobyt vedle sebe nesvědčí. Pozor na brambory, těm vyčleňte vlastní území stranou od ostatní zeleniny, jsou totiž oblíbeným hostitelem plísní. Pokud k zelenině zasadíte měsíček, mátu nebo bazalku, vytvoří přirozenou protiplísňovou hradbu.
  6. Jakmile objevíte skvrnu, hned s ní pryč, ať se patogen nešíří.
  7. Poohlédněte se po těch odrůdách zeleniny, které se plísním dokážou přirozeně bránit
  8. Poškozené rostliny nedávejte na kompost, jen byste si plíseň roznesli s kompostem po zahradě.
Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Přírodní postřiky jako prevence i záchrana

  1. Zaútočte na plíseň česnekem. 3 prolisované stroužky česneku zalijeme půllitrem vody, necháme dva až tři dny v lednici, pak slijeme a používáme.
  2. Zastrašte plíseň skořicí! 15 gramů skořice zalijeme litrem vody a den louhujeme. Scedíme a aplikujeme postřikem na listy. 
  3. Pomůže i postřik ze tří lžic oleje, 4 lžic jedlé sody a 4 litrů vody. Vždy stříkáme celé rostliny a nezapomínáme ani na spodní stranu listů.

Velkým objevem posledních let je chytrá houba jménem Pythium oligandrum. Dokáže zničit plísně, ale rostlinu nepoškodí. Koupíte ji v zahradnictvích pod různými názvy ve formě prášku, z něhož si podle návodu vyrobíte postřik, zálivku nebo roztok pro máčení sazenic před výsadbou.

Zdroj: Babinet.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---