Pěstování bylinek není věda. Zvládnete to v bytě i na terase

Bylinky a jejich kouzelné účinky využívají lidé už od pradávna. Neobejde se bez nich žádná kuchyně, vaří se z nich léčivé čaje a bojují proti nemocem. Ale co když nemáte zahrádku pro jejich pěstování? Nezoufejte, spousta bylinek se dá lehce pěstovat i doma. Které bylinky to konkrétně jsou? Na to se nyní podíváme.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Pažitka má blahodárné účinky na trávení, podporuje chuť k jídlu a imunitní systém. Přidejte ji do pomazánky nebo si jí posypejte namazaný chléb či brambory.

Máta zmírňuje trávicí obtíže, léčí nachlazení a bolesti hlavy. Uvařte si z ní čaj nebo s ní ozdobte dezerty či koktejly.

Kopr má pozitivní účinky na naše zdraví. Vykouzlíte z něj koprovku nebo třeba tzatziky.

Petrželkou ochutíte polévky, omáčky, nádivky i pomazánky.

Meduňka je nejlepší bylinka pro tělo i duši. Využijte ji do salátů, omáček nebo majonézy. Nezapomeňte si z ní uvařit léčivý čaj a sirup.

Řeřicha je nenáročná bylinka, kterou můžete přidat do polévky, salátu nebo pomazánky.

Tymián léčí kašel, působí jako antiseptikum a uplatnění najde ve francouzské kuchyni. Přidejte ho do polévek, omáček, marinád a paštik.

Rozmarýn zvyšuje tlak a zmírňuje stres. Hodí se k pečenému masu i zelenině. Použijte ho do bylinkové soli i koupele, jeho vůně je příjemně aromatická.

Bazalka stimuluje chuť k jídlu, funguje proti nadýmání a odpuzuje hmyz. Listy můžete naložit do olivového oleje, skvěle se hodí k těstovinám i zeleninovým salátům.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Kupte již předpěstované sazeničky

Podle webu Abecedazahrady jsou pro začátečníky nejlepší předpěstované sazeničky, které pořídíte v každém zahradnictví. Ty zasaďte do květináčů s otvory. Pokud chcete bylinky pěstovat na balkóně, zvolte truhlíky.

Oblečte rukavice a vzhůru do toho

Na dno květináče dejte vrstvu z kamínků nebo písku. Následně zhruba do třetiny výšky květináče nasypte zeminu. Vložte sazeničku, obsypejte ji zeminou a zamáčkněte. Některým bylinkám se daří v jednom květináči vedle sebe. Třeba petrželka s pažitkou nebo oregano s tymiánem a rozmarýnem si budou rozumět. Nezapomeňte bylinky zalévat, pozor ale na přemokření. Pokud jim dáte dostatek světla, vzduchu a budete o ně pečovat s láskou, určitě se jim bude dařit.

Zdroj: Abecedazahrady.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---