Péče o poinsettii: Jak se starat o vánoční hvězdu, aby vám vydržela nejen do letošních Vánoc, ale i dlouho po nich?

V naší domovině snad neexistuje rostlina, která by byla pro Vánoce více typická, než je vánoční hvězda. Chcete si tuto krásku užít co nejdéle, ale máte strach si ji pořídit už teď, aby vám do Štědrého dne vůbec vydržela? A co dělat v případě, že byste chtěli, aby vám štědrovečerní stůl zdobila i příští rok? Nejen na tyto otázky vám v tomto článku odpovíme.

Mexický symbol Vánoc

Poinsettia, pryšec nádherný nebo vánoční hvězda – to jsou názvy pro rostlinu, která se od začátku 20. století stala symbolem Vánoc. Pro hvězdu jsou typické její zelené listy v kombinaci s listy v odstínech růžové, bílé nebo stále nejoblíbenější červené barvy. Uprostřed hvězdy můžete najít drobné žluté kuličky, což jsou květy hvězdy. Poinsettia pochází z Mexika, kde se od 17. století také stala symbolem Vánoc.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vše začíná od koupě

Než si vánoční hvězdu pořídíte, mějte na paměti, že je svou povahou skutečně křehká květinka. Aby vám dlouho vydržela, nejenže je třeba se o ní patřičně starat, ale je třeba rostlinu uvážlivě vybírat. Vzhledem ke svému původu je jasné, že nemá vánoční hvězda ráda chlad. Proto vybírejte rostliny, které jsou vystavené uvnitř květinářství. Venkovním regálům s hvězdami se vyhněte obloukem. Na cestu domů si ji nechte důkladně zabalit do papíru. Při rozbalování dávejte pozor na to, aby se listy nepolámaly. V tom případě byste je museli odstřihnout a už by rostlina nevypadala tak krásně.

Péče do Vánoc

Nejlépe jí vyhovují teploty okolo 20 °C. Nemá ráda průvan, ale naopak ani velké horko (např. z krbu). Potřebuje sice dostatek světla, ale to by mělo být rozptýlené. Hodí se proto nejlépe do místnosti, jejichž okna směřují na západní stranu. Zalévejte ji maličko, ale pravidelně. V žádném případě zemina nesmí být příliš vlhká a v misce nesmí zůstávat voda. jednou za týden ji můžete pokropit vodou z rozprašovače.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Péče po Vánocích

Pokud chcete, aby vám vydržela co nejdéle, je třeba řídit se i dalšími pravidly. Po opadání červených listů (případně listů jiných barev) seřízněte stonek na 10–15 cm a konec opalte nebo na chvíli namočte do teplé vody, aby došlo k jeho zatažení. Poté přesuňte rostlinu do chladnější místnosti a během zimních měsíců zalévejte zhruba jednou za 14 dní. Od jara do podzimu však může být i venku. Jestliže chcete, aby příští rok na Vánoce znovu obrazila barevnými listy, na začátku adventní doby ji celou zakrývejte na 16 hodin (např. kornoutem z novin), aby na ni nešlo žádné světlo.

Ačkoliv většina lidí kupuje vánoční hvězdu každý rok, málokdo vlastně ví, že se jedná o trvalku. Proto vám s důslednou péčí může dělat radost i několik let.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---