Panelové domy jsou svébytným fenoménem, který má dodnes nesmiřitelné odpůrce, ale i řadu příznivců. Jak se v nich vlastně bydlí?
Paneláky v Česku vznikají od 50. let
Atmosféru života na sídlišti s jeho různorodou směsí obyvatel zachytila ve své komedii Panelstory Věra Chytilová velmi věrně.
Známá režisérka ve svém filmovém počinu konkrétně ztvárnila budování pražského Jižního Města, dodnes označovaného za největší sídliště u nás. Stavět se začalo v roce 1971 a v nově realizovaných bytech našlo nový domov 80 000 lidí.
Republika tak řešila zoufalý nedostatek bytů, který byl citelný zvláště v hlavním městě. A právě paneláky měly pomoci bytovou krizi vyřešit. Ty už se běžně v metropoli tyčily od 60. let minulého století. Nebyly ale ani zdaleka první.
První celopanelový dům byl v tehdejším Československu dokončen ve Zlíně v roce 1953. Dostal označení G40. Písmeno G odkazovalo na někdejší název města Gottwaldov, číslo 40 znamenalo počet bytů, které se v něm nacházely. Jednalo se o pětipodlažní domy o dvou oboustranně průchozích vchodech.
Dá se v panelácích stále bydlet?
První panelák tak letos už „oslavil“ své sedmdesátiny. Životnost se původně odhadovala na zhruba 40 let. Dnes však projektanti soudí, že paneláky s námi při běžném užívání a údržbě mohou úspěšně být přibližně 150 až 200 let. Významně se na výdrži dnešních paneláků určitě podle odborníků podepisuje třeba zateplení, které jim zvládne prodloužit životnost dokonce řádově o desítky let.
Z někdejších socialistických „králíkáren“ se tak stává moderní bydlení, které se přizpůsobuje standardům současného člověka. Kromě zateplení k tomu přispěly i výměny oken a střech.
Momentálně v panelových domech žijí téměř 3 milióny Čechů. A mnozí na ně nedají dopustit. Najdou se i tací obyvatelé, jimž vyhovuje rušno, blízkost sousedů, ale třeba i to, že v bytě se nemusejí na rozdíl od rodinného domu starat o topení nebo sekání trávníku.
https://www.mesec.cz/clanky/panelove-byty-kvalitni-bydleni-za-dobrou-cenu-nebo-zivot-v-ghettu/