Palanda: velká pomoc do malých prostor aneb na co se při výběru zaměřit

Jestliže jste majitelem menší domácnosti, musíte o to více přemýšlet, kde co umístit. Kolikrát vypočítávání místa, aby kusy nábytku do sebe přesně zapadaly, a ani milimetr tak nepřišel nazmar, může představovat ikonickou hru Tetris. Jako chytré řešení se proto nabízí pořízení patrové postele. Tu využijte ale i v případě, že si s místem starosti dělat nemusíte. Palanda je totiž snem snad každého dítěte. Na co se při jejím výběru zaměřit?

Odpíchněte se od designu

Nejprve promyslete, jak má palanda vlastně vypadat. Má jít o vyvýšené lůžko, pod kterým bude například pracovní kout? Chcete, aby z horního patra vedla dolů klouzačka? Chcete, aby spodní lůžko bylo pro dva spáče? Nebo si přejete jen klasickou patrovou postel? Možností existuje spousta. Kromě zmíněných variant existují i palandy s výsuvným lůžkem, prolézačkami, baldachýnem, ve tvaru hradu apod. Pokud máte strach, že by vaše děti mohla brzy omrzet, volte palandu s možností rozložení na dvě samostatná lůžka.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Kvalitní konstrukce je základ

Při výběru palandy se zaměřte na konstrukci celé postele. Ta by měla být samozřejmě pevná, odolná a stabilní. Nejen proto, aby se nepřevrátila, ale také aby se moc nehýbala v případě, že budou mít děti neklidné spaní. Zaměřte se také na nosnost patra nebo jednotlivých pater. Čím vyšší bude, tím samozřejmě lépe. Z materiálů doporučujeme masiv nebo ocel.

Zaměřte se na bezpečnostní prvky

Horní postel by měla mít dostatečně vysoké bočnice, které znesnadní pád dítěte. Zaměřte svou pozornost také na to, jak se lze dostat na horní lůžko. Bezpečnější a pohodlnější jsou rozhodně schůdky. Kvůli nedostatku prostoru se ale častěji volí žebřík. Jako kompromis můžete zvolit žebřík, který je nakloněný. Pokud máte strach, aby v nestřežené chvíli na horní patro nikdo nelezl, vsaďte na odnímatelný žebřík. Zkontrolujte také, jestli má postel podobně jako jiný nábytek v domácnosti zaoblené hrany.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Sami si postel vyzkoušejte

V ideálním případě si před pořízením postel vyzkoušejte vy nebo vaše děti. Zaměřte se hlavně na to, jestli si dítě může na spodním lůžku sednout, aniž by se praštilo do hlavy o horní patro. Před koupí nezapomeňte spočítat, jestli nebude blízko stropu. Na horním lůžku se totiž vzduch rychleji vydýchá. Jestliže nebydlíte v domácnosti s vysokými stropy, volte nižší palandy.

Pokud zvolíte patrovou postel s úložnými prostory, ušetříte spoustu cenného prostoru. Využijí je ale i ti, u kterých jsou časté návštěvy spojené s přespáním. Patrové postele si zkrátka zamilují děti i dospělí.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---