Osvojte si babiččin oblíbený trik na bělení záclon. Už to nikdy nebudete dělat jinak

Mysleli jste si, že záclonám v interiéru dávno odzvonilo? Vůbec ne. Stále mají své místo u nás doma a co si budeme povídat – díky nim naše bydlení působí útulnějším dojmem. Možná se ale trápíte pro jejich vzhled. Jak vybělit záclony? Naše babičky na to měly geniální trik, který si teď můžete osvojit i vy.

Záclony jsou lapače prachu

Bohužel je to tak. Mnohdy si ani neuvědomujeme, kolik prachu se v nich schovává – až do chvíle, kdy se je rozhodneme konečně vyprat a při sundání je okolo nás obrovský prachový mrak. Záclony se mohou na první pohled zdát krásně bílé, ale jakmile uvidíte, co z nich poteče, budete se chytat za hlavu, že jste se do jejich bělení nepustili už dávno…

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Babičky věděly, jak na bělení záclon

Začali jste propadat panice, že jste si se zažloutlými záclonami plnými prachu před návštěvami jistě udělali pořádnou ostudu? Zachovejte klid. Není nic jednoduššího, než se do bělení záclon pustit třeba ještě dnes.

Využijte k tomu fígle našich babiček, které vždy moc dobře věděly, jak si v domácnosti poradit. Uvidíte, že udržet záclony v krásném stavu je jednodušší, než jste si mysleli.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Co je potřeba na bělení záclon?

Pokud jste si mysleli, že záclony jen tak hodíte do pračky a necháte ji odvádět svoji práci, ještě na chvíli počkejte. Na bělení záclon se vyzbrojte těmito pomocníky: aspirin, sůl a vaječné skořápky. Jsou to věci, které máme všichni běžně doma, jen by nás možná nenapadlo použít je právě na záclony.

Vaječné skořápky: Vaječné skořápky stačí nadrtit, vložit do látkového sáčku a vhodit do pračky společně se záclonami. Spustit program na 30 °C a nastavit maximálně 400 otáček.

Sůl: Rozhodnete-li se bělit záclony za pomoci soli, smíchejte 10 litrů vody se třemi polévkovými lžícemi vody. Rozmíchejte, aby se sůl rozpustila, a poté do nálevu záclony namočte ideálně přes noc. Poté je vyperte běžným způsobem.

Aspirin: Kdo využijte aspirin, ten smíchá 5 litrů vody s pěti tabletami aspirinu. Nechá prášek rozpustit a do nálevu přes noc namočí záclony. Poté vypere běžným způsobem.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---