Online výuka naplno do českého vzdělávacího systému vstoupila v období pandemie. Řada škol s ní v té době bojovala. Evropská akademie vzdělávání však tento moderní fenomén uchopila odlišně. Jak?
České školství si s distanční výukou neví rady
Mnoho tuzemských škol si v období koronavirové pandemie s distanční výukou nevědělo příliš rady. Hlavních problémů bylo hned několik, od nedostatečně zajištěného technologického zázemí s čímž se pojila i chabá technická gramotnost na straně učitelů, po ztrátu motivace studentů.
80 % učitelů uvedlo, že trávili distanční výukou více času než běžně. České školství tedy na distanční formě výuky musí značně zapracovat, protože mnozí odborníci, jak v Čechách, tak v zahraničí považují online výuku za budoucnost vzdělávání s nejdynamičtějším vývojem
Evropská akademie vzdělávání si uvědomuje veškerá úskalí, která se s tímto způsobem vzdělávání pojí a je na budoucí vývoj velmi dobře připravena. Ve svém akademickém týmu proto v první řadě zaměstnává vysoce kvalifikované odborníky, kteří disponují nejen zkušenostmi ve svém oboru, ale umí pracovat i s moderní s technikou.
Evropská akademie vzdělávání je na budoucnost připravena
Akademie vyvinula velmi účinnou kombinovanou formu studia, která zahrnuje prezenční studium s osobními konzultacemi s lektory pro ty, kteří jsou zastánci tradičnější výuky, online přednášky, které je možné sledovat odkudkoli a samostudium z pohodlí domova. Pro ty nejvytíženější je tu forma studia plně online s možností sledování online přednášek dle výukového rozvrhu a online konzultacemi s lektory. Tímto způsobem škola vyváří pro studenty podnětné prostředí, které jim umožňuje udržet angažovanost a motivaci.
Učení touto formou je adaptivní, to znamená, že se přizpůsobuje potřebám studenta a mimo to umožňuje časovou a místní flexibilitu. Nikterak netrpí ani budování vzájemných vztahů a to díky platformám podporujícím tzv. sociální učení, tedy možnost učit se přirozenou formou při zapojení se do vzájemné interakce s okolím.
Online výuka je tak efektivní a přímočará. A jak dokládá Evropská akademie vzdělávání, lze ji zvládnout na všech úrovních – od učebních oborů přes středoškolské vzdělávání až po vysokoškolské obory.