Nevzhledné rzi v domácnosti vás zbaví babské rady i profesionální triky

Rez je nepřítel, se kterým je to mnohdy na dlouhé lokte. Objevuje se napříč celou domácností a často hrdě odolává naší snaze o likvidaci. Proti rzi lze bojovat nejen s tipy našich babiček, ale i triky od profesionálů. Poradíme vám, jak rez položit na lopatky!

Co je rez a proč vlastně vzniká?

Všichni víme, jak rez vypadá. Nevzhledný povlak mající oranžovou barvu, který se nejčastěji vyskytuje na ocelových, železných i kovových předmětech. Podle webu Útulně rez vzniká dlouhodobým působením vody na tyto předměty. Díky kontaktu s kyslíkem vzniká tzv. oxidace, kvůli které předměty korodují. To znamená, že se rozpouští na látku červenohnědé barvy neboli námi dobře známé rzi.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Babské rady na odstranění rzi v domácnosti

Potýkáte se se rzí a nevíte, jak se nezvaného a nevzhledného hosta u vás doma zbavit? Jedna z babských rad hlásá, abyste do boje vyrazili společně s octem. V octu se nachází kyselina citronová nebo octová, která rozpouští rez a likviduje ji. Je-li to možné, namočte zkorodované předměty do octové lázně alespoň na 24 hodin.

Podle webu Architecturaldigest pomůže i jedlá soda. Další surovina, kterou má doma snad úplně každý a naše babičky na ni nedaly dopustit. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody a vody, touto pastou poté vyčistěte místa zasažená jedlou sodou. Případně můžete pastu nechat několik minut působit a následně vyčistit třeba kartáčkem nebo houbičkou.

Použijte kyselinu citronovou

Kyselina citronová je horkým želízkem v ohni. Její použití na rez doporučuje web Apartmenttherapy. Zkorodované předměty do vody smíchané s kyselinou citronovou namočte ideálně přes noc a ráno se nebudete stačit divit, co se během vašeho spánku událo za zázraky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Web Bydlíme kvalitně ještě zmiňuje použití kypřicího prášku nebo oblíbeného nápoje – Coca-Coly. Obě suroviny jsou pro boj se rzí vhodnými parťáky, na které se můžete spolehnout.

Zdroj: utulne.cz, Architecturaldigest.com, apartmenttherapy.com, bydlimekvalitne.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---