Rez je nepřítel, se kterým je to mnohdy na dlouhé lokte. Objevuje se napříč celou domácností a často hrdě odolává naší snaze o likvidaci. Proti rzi lze bojovat nejen s tipy našich babiček, ale i triky od profesionálů. Poradíme vám, jak rez položit na lopatky!
Co je rez a proč vlastně vzniká?
Všichni víme, jak rez vypadá. Nevzhledný povlak mající oranžovou barvu, který se nejčastěji vyskytuje na ocelových, železných i kovových předmětech. Podle webu Útulně rez vzniká dlouhodobým působením vody na tyto předměty. Díky kontaktu s kyslíkem vzniká tzv. oxidace, kvůli které předměty korodují. To znamená, že se rozpouští na látku červenohnědé barvy neboli námi dobře známé rzi.

Babské rady na odstranění rzi v domácnosti
Potýkáte se se rzí a nevíte, jak se nezvaného a nevzhledného hosta u vás doma zbavit? Jedna z babských rad hlásá, abyste do boje vyrazili společně s octem. V octu se nachází kyselina citronová nebo octová, která rozpouští rez a likviduje ji. Je-li to možné, namočte zkorodované předměty do octové lázně alespoň na 24 hodin.
Podle webu Architecturaldigest pomůže i jedlá soda. Další surovina, kterou má doma snad úplně každý a naše babičky na ni nedaly dopustit. Vytvořte pastu smícháním jedlé sody a vody, touto pastou poté vyčistěte místa zasažená jedlou sodou. Případně můžete pastu nechat několik minut působit a následně vyčistit třeba kartáčkem nebo houbičkou.
Použijte kyselinu citronovou
Kyselina citronová je horkým želízkem v ohni. Její použití na rez doporučuje web Apartmenttherapy. Zkorodované předměty do vody smíchané s kyselinou citronovou namočte ideálně přes noc a ráno se nebudete stačit divit, co se během vašeho spánku událo za zázraky.

Web Bydlíme kvalitně ještě zmiňuje použití kypřicího prášku nebo oblíbeného nápoje – Coca-Coly. Obě suroviny jsou pro boj se rzí vhodnými parťáky, na které se můžete spolehnout.
Zdroj: utulne.cz, Architecturaldigest.com, apartmenttherapy.com, bydlimekvalitne.cz