Nepostradatelný pomocník v každé domácnosti aneb 5 věcí, na které byste se měli zaměřit při výběru robotického vysavače

Přítel člověka nemusí být nutně jenom pes. Také robotický vysavač se stane s trochou nadsázky brzo právoplatným členem vaší domácnosti. Nejen starší nebo pracovně vytížení lidé ocení jeho přítomnost. Ušetří vám totiž hodiny času, které budete moci věnovat příjemnějším aktivitám. Jak ale vybrat robovysavač, který bude přesně odpovídat vašim požadavkům? Na to se zaměříme v tomto článku.

1) Výkon

Výkon robotického vysavače se pohybuje nejčastěji mezi 10 až 40 W, což je samozřejmě podstatně méně než u klasických vysavačů, u kterých se výkon pohybuje v hodnotách mezi 300 až 500 W. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že úkolem robotického vysavače není zcela nahradit ten klasický. Mezi jeho přednosti patří pravidelný úklid, který může být na každodenní bázi. Ten totiž vede ke snížení množství prachu a dalších nečistot. V případě, že máte koberce, doporučujeme vybírat vysavač s vyšším sacím výkonem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Hlučnost

Pokud hodláte vysavač používat v době, kdy nebudete doma, nemusíte se tímto parametrem příliš zaobírat. V případě, že bude pracovat během přítomnosti vaší nebo malých dětí v domácnosti, vybírejte modely, které mají hodnotu hlučnosti nižší než 61 dB. Ta odpovídá běžné mluvě, takže vás jeho činnost nebude rušit.

3) Rozměry

Před koupí zvažte, kde všude bude vysavač uklízet. Pokud má zajíždět i pod nábytek, změřte, jestli se pod něj skutečně dostane. Standardně se výška přístroje pohybuje okolo 8 cm. Jestliže máte prostor obestavěný nábytkem a chcete, aby se dostal i mezi něj, zvolte menší průměr vysavače. Nicméně berte v potaz, že menší přístroj zabere také menší plochu najednou a bude disponovat také menší nádobou na prach a nečistoty. Majitelé, kteří se v domácnosti potýkají s větším nepořádkem (např. kvůli dětem nebo domácím mazlíčkům), by měli zvolit větší modely.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

4) Akumulátor

Standardně se můžete setkat se dvěma typy baterií. Robotické vysavače s NiMH bateriemi sice bývají levnější, ale jejich životnost je omezená kvůli nepravidelnému nabíjení. V dnešní době jsou oblíbenější modely s bateriemi Li-Ion, které si i po delší době používání zachovávají svou kapacitu a účinnost. Při výběru se zaměřte na dobu nabíjení (zhruba 2 až 8 hodin) a také na dobu provozu po jednom nabití (ta se pohybuje v rozmezí 60 až 240 minut).

5) Funkce

Zaměřte se také na zajímavé funkce, jimiž může robotický vysavač disponovat. Díky propojení přístroje se smartphonem můžete vysavač ovládat i na dálku, kontrolovat statistiku uklízení apod. Některé vysavače se mohou chlubit také systémem vytírání, automatickým vyprazdňováním, rotačním kartáčem na vysávání koberců, UV lampou a spoustou dalších. Záleží na vašich preferencích. Je však nutné si uvědomit, že každá nadstandardní funkce se projeví na výsledné ceně.

Před pořízením robotického vysavače si důkladně projděte jeho parametry a přečtěte si reálné recenze majitelů vybraného modelu. Na úplný závěr je však nutné dodat, že žádný robovysavač není dokonalý. Na větší nepořádek nebo úklid kolem stěn je krátký. Nicméně vám i tak celkový úklid domácnosti zjednoduší.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---