Nenáročnou brokolici zvládnete vypěstovat na zahradě 

Brokolice je považována za jednu z nejzdravějších zelenin. Obsahuje vysoké množství vitamínů a minerálů. Co takhle si tuhle zelenou zdravou zeleninu vypěstovat na vlastní zahradě? Poradíme vám, jak ji správně vysadit a na jaké škůdce si dát pozor.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Potřebuje dostatek živin

Brokolice potřebuje dobře propustnou, vlhkou, ale odvodněnou půdu s dostatkem živin. Jako optimální pH se udává 6,4–7,5. Brokolice má ráda záhon v první trati. V době růstu je dobré ji přihnojit dusíkem a dávat jí pravidelnou závlahu. Ve vývoji ji brzdí náhlá sucha a kolísání teplot, pak může mít řídké růžice.

Vhodné stanoviště

Pro výsadbu brokolice vybírejte slunná a teplá stanoviště, kam moc nefouká vítr. Jak uvádí web abecedazahrady, rostlinky vysazujte do sponu cca 45 × 45 centimetrů a místo kolem nich dobře zamulčujte, pomůžete tím v půdě udržet vláhu a neporoste vám v tomto místě plevel.

Brokolici nedávejte na záhon, ve kterém jste v předchozích dvou sezónách měli nějakou košťálovinu. Předejdete tak nádorovitosti košťálovin. Více vhodnou předplodinou jsou luštěniny, které půdu obohatí o humus a dusík.

Sazenice či semínka

Sazenici této zeleniny si můžete koupit nebo sami vypěstovat ze semen. Během sezóny to můžete udělat hned třikrát. Semena se vysévají v únoru až březnu pro ranou červnovou sklizeň, začátkem dubna pro sklizeň během prázdninových měsíců nebo potom v červnu, kdy sklizeň vychází na říjen a listopad.

Sazenička je připravená k výsadbě do záhonu, když má minimálně tři pravé listy. Důležité je, aby byla pěkně rostlá, ne vytáhlá. Pokud máte skleník, předpěstujte brokolici v něm.

Vybírání semen je také důležité. Hybridní odrůdy tvoří větší růžice, mají kratší vegetační dobu a bývají odolnější při výkyvech počasí. Zvolit můžete brokolici stonkovou (chřestovou), ta tvoří vícero menších růžiček, které sklízíte postupně. Další možností je brokolice květáková, ta tvoří jednu velkou středovou růžici, která se sklízí najednou.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Jde se sklízet!

Brokolici sklízejte, když je vrcholová růžice pevná a květní poupata nerozvinutá. Brokolice je přezrálá, pokud se objeví žluté kvítky, to ale nebrání ji zkonzumovat. Po sklizni vrcholové růžice nechte brokolici rozhodně ještě v záhonu. Vyrostou na ní totiž postranní růžice.

Pozor na dřepčíky

I na brokolici si rádi pochutnají škůdci. Těmi jsou dřepčíci, kteří mohou vést především u mladých rostlin k jejich úhynu. Výsadbu proto udržujte ve vlhku, které nemají tito škůdci rádi, a překryjte ji netkanou textilií. Škůdce od brokolice odeženou i lichořeřišnice či celer, který zasadíte do její blízkosti.

Zdroj: Abecedazahrady.cz

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Martina Kadlecováhttps://svetemzeny.cz/
Jsem milovnice přírody, jógy a pečení. Jako redaktorka webu iBydlení.cz pro vás píšu jak chutné recepty, tak i články o zahradě a bydlení.

Nejnovější články

--- Další články autora ---