back to top

Naši předci dokázali vyrábět smrtelné zbraně již před 300 tisíci lety

Nové výkonné zobrazovací techniky odhalují, že lidé vyráběli složité lovecké zbraně ze dřeva již před 300 000 lety, což narušuje stereotypní představy o době kamenné.

Dřevo jako nástroj lidské evoluce

Archeologové již dříve předpokládali, že lidé používali dřevěné nástroje přinejmenším stejně dlouho jako kamenné. Vzhledem ke křehčí povaze dřeva však většina důkazů o těchto tvrzeních doslova shnila. Nyní se však tým pod vedením Dirka Ledera ze Státního úřadu pro kulturní dědictví Dolního Saska rozhodl vzít si na pomoc moderní techniku. S pomocí 3D mikroskopie a mikro-CT skenerů tak prozkoumal 187 dřevěných artefaktů z německého Schöningenu, díky čemuž si potvrdil svá původní podezření. „Dřevo bylo pro vývoj člověka klíčovou surovinou, ale pouze v Schöningenu se z období paleolitu dochovalo v tak vysoké kvalitě,“ vysvětluje archeolog Thomas Terberger z univerzity v Göttingenu.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

Naši předci byli zručnější, než jsme tušili

Mezi touto zásobou dřevěných artefaktů, která je největší známou sbírkou svého druhu z období pleistocénu, bylo nejméně 10 oštěpů, 7 vrhacích holí a 35 domácích nástrojů. Všechny byly vyřezány ze dřeva, o němž je známo, že je pružné i tvrdé, včetně smrku, borovice a modřínu. Nástroje vykazovaly jasné známky techniky štípání, kterou dříve znali pouze moderní lidé, a dále také řezání, škrábání a odírání. Způsob, jakým byly nástroje opracovány, byl pro vědce překvapujícím.

Zpracování dřeva na objevené úrovni dokonalosti je pomalý a mnohastupňový proces, který vyžaduje mnoho trpělivosti a promyšlenosti. Stáří nástrojů se však shoduje s dobou, kdy v Evropě začínali dominovat neandrtálci, kteří předstihli ostatní rané lidské druhy. Je tedy možné, že to byli právě oni, kdo výrobu nástrojů ze dřeva ovládnul. Na nalezišti v Schöningenu byly také nalezeny doklady až 25 poražených zvířat, většinou koní. Naši předci tak podle všeho vyráběli také zbraně, které následně užívali k lovu velké zvěře.

Zdroj obrázku: https://pixabay.com/

S rozvojem techniky zpracování dřeva se rozvíjel i lidský druh

Tyto mocné lovecké schopnosti jsou pravděpodobně mnohem starší než dřevěné artefakty nalezené v Schöningenu, tvrdí vědci. Lovecké dovednosti zajistily ranému člověku přístup ke kvalitním zdrojům potravy po celé generace, což bylo nejspíš premisou růstu mozkové hmoty a rozvoje kognitivních schopností. Dostatek masa pak pochopitelně přispěl k zajištění udržitelné populace i v méně příznivých částech Evropy během pleistocénu, a práce se dřevem tak byla jedním z klíčů rozšíření člověka po celém světě.

Překvapivé pak je, že vědci dokonce našli i důkazy o recyklaci. Nástroje, které byly rozbité nebo otupené, byly přepracovány pro nové účely. Studie tak poskytuje jedinečný pohled na pleistocénní techniky zpracování dřeva, které jsou příkladem souhry technologické složitosti, lidského chování a lidské evoluce.

Zdroje: pnas.org, wionews.com, eurekalert.org

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

David Vanda
Pohled na útulný a zároveň praktický domov mě naplňuje pohodou a klidem. V poslední době se však stále častěji věnuji nepravidelným souhrnům novinek z oblasti zdraví, vědy a techniky, o kterých rád seznamuji i čtenáře zajímající se o tato témata.

Nejnovější články

--- Další články autora ---