Na co se zaměřit při výběru ergonomické židle pro školáka?

Možná si řeknete, že na výběru židle pro dítě nezáleží. Jen aby byla dostatečně vysoká a pohodlná. Přece jen rychle roste a bude třeba brzy vybrat židli novou. To je ale velký omyl. Na židli bude vaše dítě trávit totiž hodně času. Při troše dobré vůle učení, ale častěji spíše hraním na počítači. Abychom se do budoucna vyvarovali zdravotním problémům dítěte, výběr té pravé židle bychom neměli podceňovat. Navíc můžete vybrat židli, která bude s dítětem tzv. růst.

Ergonomie

Při výběru nábytku pro děti se nejčastěji setkáte se souslovím nábytek ergonomický. V souvislosti se židlí se jedná o takový typ židle, která poskytuje školákovi vyšší komfort a zároveň má prvky tzv. aktivního sezení. To znamená, že se přizpůsobí jeho pohybu, jako je například pohyb rukou, zad, trupu apod. Při sezení na ergonomické židli nejsou tolik zatížené zádové svaly jako na běžné židli. Díky tomu se snižuje únava a zvyšuje produktivita školáka. Při výběru se zaměřte na jednotlivé prvky, kterými ergonomická židle disponuje.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Důležité prvky ergonomické židle

Výška sedáku

Sedák by měl možnost zvyšování a snižování, aby se přizpůsobil výšce školáka. Díky tomu židle vydrží delší dobu, bude tzv. růst s vaším dítětem a nebudete muset za chvíli kupovat novou. Sedadlo byste měli nastavit tak, aby mu umožňovalo sed s pravým úhlem v kyčelním a kolenním kloubu.

Područky

Podpěry pod ruce umožní dítěti ulevit svalům v loktech, zádech, šíji a ramenou ve chvíli, kdy rukama u stolu aktivně nepracuje. Područky by měly být dostatečně pevné, aby byly oporou při relaxaci, ale zároveň měkké, aby nezpůsobovaly dítěti otlaky.

Opěrka zad

Záda a bedra jsou při učení také velmi namáhaná. Proto při koupi židle myslete na to, aby měla židle výškově nastavitelnou opěrku zad. Ta totiž udržuje správné držení těla tím, že podpoří zdravé zakřivení páteře. V ideálním případě by měla také umožňovat pohyb vpřed a vzad.

Opěrka hlavy

Ačkoliv není při běžném sezení využívána, při relaxaci poskytuje podporu krční páteře a slouží k pohodlnému podepření hlavy.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Otáčecí kolečka a otáčecí mechanismus

Aby školák mohl měnit polohu, aniž by se musel otáčet v trupu, a namáhat tak zádové svaly, je dobré, aby měla židle otáčecí mechanismus. Díky kolečkům se dostane na jiné místo, aniž by musel vstávat. Nicméně dbejte na to, aby se stejně občas ze židle zvednul a protáhnul celé tělo.

Zvláště v dnešní době, kdy děti tráví hodně času u počítače (ať už kvůli online výuce, úkolům nebo hraní na počítači) je důležité správný výběr židle nepodceňovat. A rozhodně bychom na její ceně neměli šetřit. Investice do ní se vyplatí. V ideálním případě je vhodné židli odzkoušet přímo školákem. Pokud chcete vybírat z internetu, přečtěte si nejprve recenze majitelů konkrétního modelu. Určitě byste také neměli zapomínat ani na koupi dalších ergonomických pomůcek, jako je stůl, myš apod. Ale o tom někdy příště.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---