Na co nezapomenout při zazimování chaty či chalupy?

Stále více z nás si pořizuje chatu nebo chalupu, kde zejména v létě nacházíme útočiště před všedním životem a starostmi. Během sezony tyto rekreační objekty využíváme na maximum. Jakmile se ale ochladí, zamykáme na dva západy a s chatkou či chalupou se loučíme zase až do jara. Na co byste neměli zapomenout při zazimování těchto objektů?

Vykliďte lednici a udělejte pořádek ve spíži

Při poslední návštěvě před začátkem zimy na vaší chatě či chalupě vykliďte lednici a proberte potraviny uložené ve spíži (či různě ve skříňkách a podobně). Odvezte či vyhoďte vše, co je načaté, protože za několik měsíců už dané potraviny nebudou k jídlu. Lednici ideálně vykliďte kompletně celou, umyjte ji a vytáhněte z elektřiny – nezapomeňte ji nechat pootevřenou.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Oblečení a textil uložte do pytlů

Pokud na chatě či chalupě trávíte mnoho času, jistě zde máte i nějaké své oblečení. Skříně mohou obsahovat i ložní prádlo nebo třeba deky. Všechny tyto věci je potřeba uložit do plastových pytlů, abyste zabránili návštěvě nezvaných hostů – molů. Nic nezkazíte, pokud do skříní pořídíte i prostředky proti těmto škůdcům. Jejich vůně jim není příjemná a těmto místům se ve svém vlastním zájmu vyhnou obloukem.

Vypojte spotřebiče a vypněte vodu

Ať už máte chatu nebo chalupu, jistě i zde využíváte elektrické spotřebiče. Před odjezdem a dalším návratem až na konci zimy vypojte všechny elektrické spotřebiče ze zásuvek. Nezapomeňte vypnout elektřinu a vodu, která by během studených měsíců mohla napáchat nepříjemnou paseku. Vodu vypusťte z bojleru i ze všech trubek.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Zkontrolujte zabezpečení oken a dveří

Zatímco vy možná nemáte v plánu vrátit se až do jara, nezvaní hosté mohou být toho názoru, že opuštěný objekt vybízí k návštěvě. Ještě než se tedy odeberete k domovu, pečlivě zkontrolujte všechna okna a dveře. Ujistěte se, že je vše důkladně zavřeno. Nezapomínejte ani na garážová či sklepní okna a zvažte investici do kvalitního bezpečnostního zámku.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---