Slunečné počasí láká k pití kávy venku. Mnoho lidí si pro venkovní posezení vybírá bílý plastový nábytek. Kromě toho, že je cenově dostupný, skladný a má dlouhou životnost, jeho výhodou je také snadná údržba. Když se však židle nebo stůl po delším skladování nepříjemně zanesou nečistotami, je třeba je řádně vyčistit. V našem článku se s vámi podělíme o nejlepší tipy na jejich čištění.

Jak často čistit plastový nábytek?
Skvrny od trávy, bláta, jídla, pryskyřice nebo ptačích exkrementů je třeba co nejdříve umýt. Důkladné čištění se doporučuje provést na začátku sezóny a židle by pak měly vypadat dobře po celé léto. Později na podzim je před odložením vyčistěte.
Postup
Na zahradě přetáhněte přes trávník igelitovou plachtu a umístěte ji v dosahu stříkací hadice. Plachta zabrání tomu, aby se nábytek při čištění obalil blátem. Vyberte si slunné místo. Na plachtu přesuňte znečištěné židle nebo stůl. Existuje několik roztoků, které můžete k čištění použít. Vyberte si jeden podle vlastního výběru. Pokud se na židlích vytvořila plíseň, smíchejte vodu a ocet v poměru 25:75. V případě, že se na židlích vytvořila plíseň, smíchejte vodu a ocet. Nalijte směs do lahve s rozprašovačem, postříkejte jí postižená místa a nechte působit asi 10 minut. Poté se můžete pustit do důkladného čištění. Jakmile židle očistíte od silnějších nánosů nečistot, jednoduše je opláchněte zahradní hadicí. Pokud jsou pěkně bílé a čisté, otřete je hadříkem z mikrovlákna nebo je nechte uschnout na slunci. Pokud tomu tak není, postupujte podle níže uvedeného postupu.
Roztok bělidla zajistí, že se nábytek bude opět lesknout
Vypadají vaše židle stále zašle a šedivě? Abyste jim vrátili bělost, musíte si připravit bělicí roztok. K tomu doporučujeme kyslíkové bělidlo. Jedná se o pomalu působící, šetrný bělicí prostředek, který dokáže odstranit skvrny a navrátit plastu zářivost. Působí pomaleji než chlorové bělidlo a je na plast méně agresivní. Je také šetrnější k životnímu prostředí. Při čištění proto roztok kyslíkového bělidla a vody nepoškodí vaše rostliny ani trávu.
V závislosti na míře znečištění smíchejte v kbelíku 3,8 litru vody s polovinou až jedním šálkem kyslíkového bělidla. Směs dobře promíchejte, aby se prášek rozpustil. Před čištěním si nasaďte gumové rukavice. K nanášení bělicího roztoku použijte houbu nebo měkký kartáč. Stoličku čistěte shora a přípravek co nejlépe rozetřete, abyste uvolnili případné zakořeněné skvrny. Roztok nechte působit alespoň 15 minut. I kdyby to bylo déle, čisticí prostředek nábytek nepoškodí. Poté židle nebo stůl zbavte hadice, otřete do sucha nebo nechte volně uschnout.

Tipy, jak udržet bílý plastový nábytek déle čistý
Nábytek zůstane déle čistý, pokud na něj nanesete tenkou vrstvu autovosku. Vosk vetřete suchým hadříkem nebo houbou a židli nebo stůl vyleštěte suchým hadříkem. Vosk bude působit jako odpuzovač nečistot. Nenechávejte nábytek pod stromy, kde by na něj útočily květiny nebo listí. Na podzim udržujte nábytek čistý, přikrytý a chráněný před nízkými teplotami. Pokud musí nábytek zůstat venku, pořiďte si speciální plachtu, kterou ho zakryjete.
Zdroje: Redakce (autorský text)