Máte doma akvárium? A víte, jak ho správně vyčistit?

Vodní svět mnoho lidí fascinuje. Není se tak čemu divit, že se v mnoha domácnostech kocháme pohledem do akvária s rybičkami. Jejich sledováním se mnozí dokážou zabavit i dlouhé minuty. Chovat rybičky není složité, nicméně i tito nenároční tvorečkové potřebují vhodné a čisté prostředí k životu.

Nechat rybky v akváriu, nebo je přesunout?

Podle webu Webmd je rozumnější nechávat rybičky v akvárku, zatímco jej budete čistit. Jejich přesunutí způsobuje zbytečný stres pro vaše ryby a riskujete, že jim nechtěně ublížíte. Je možné nechat ryby v akváriu, zatímco ho čistíte, protože nemusíte odstranit veškerou vodu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Čištění akvária krok za krokem

Prvním krokem je vypojit ze sítě veškerou elektroniku – tím máme na mysli filtr, topítko a UV světlo. Ujistěte se, že nic není v elektrice, radí web Cafishvet. Poté z akvária vyjměte všechny dekorace, které opláchněte pod teplou vodou – k čištění můžete použít starý zubní kartáček.

K čištění skla se dnes dají pořídit různé pomůcky. Velmi oblíbené je magnetické čistítko, které má dvě části. Jednu (mající hrubý povrch) přitisknete na vnitřní stěnu akvária a druhou k ní přitisknete zvenčí. Díky magnetu se obě části spojí, a vy tak budete moci sklo akvárka čistit pohodlně z vnější strany.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Vodní sifon na odstranění nečistot

Následuje použití vodního sifonu na odstranění nečistit. K dispozici je několik typů sifonů, z nichž všechny fungují v podstatě stejně. Štěrkový vysavač by měl štěrk rozvířit a odstranit nečistoty bez nasávání štěrku. Při vysávání nečistot (a odsávání vody) neodsávejte vodu celou. Nechte v akvárku pár centimetrů vody, ve které se ryby budou moci i během vašeho zásahu pohybovat.

Pozor na teplotu vody

Ujistěte se, že náhradní voda má stejnou teplotu jako voda v akváriu, varuje web The Spruce Pets. Předejdete tak nechtěnému teplotnímu šoku pro vaše rybičky, který by bohužel mohl mít nehezké následky.

Zdroj: Webmd.com, cafishvet.com, thesprucepets.com

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Další články autora ---