Vodní svět mnoho lidí fascinuje. Není se tak čemu divit, že se v mnoha domácnostech kocháme pohledem do akvária s rybičkami. Jejich sledováním se mnozí dokážou zabavit i dlouhé minuty. Chovat rybičky není složité, nicméně i tito nenároční tvorečkové potřebují vhodné a čisté prostředí k životu.
Nechat rybky v akváriu, nebo je přesunout?
Podle webu Webmd je rozumnější nechávat rybičky v akvárku, zatímco jej budete čistit. Jejich přesunutí způsobuje zbytečný stres pro vaše ryby a riskujete, že jim nechtěně ublížíte. Je možné nechat ryby v akváriu, zatímco ho čistíte, protože nemusíte odstranit veškerou vodu.

Čištění akvária krok za krokem
Prvním krokem je vypojit ze sítě veškerou elektroniku – tím máme na mysli filtr, topítko a UV světlo. Ujistěte se, že nic není v elektrice, radí web Cafishvet. Poté z akvária vyjměte všechny dekorace, které opláchněte pod teplou vodou – k čištění můžete použít starý zubní kartáček.
K čištění skla se dnes dají pořídit různé pomůcky. Velmi oblíbené je magnetické čistítko, které má dvě části. Jednu (mající hrubý povrch) přitisknete na vnitřní stěnu akvária a druhou k ní přitisknete zvenčí. Díky magnetu se obě části spojí, a vy tak budete moci sklo akvárka čistit pohodlně z vnější strany.

Vodní sifon na odstranění nečistot
Následuje použití vodního sifonu na odstranění nečistit. K dispozici je několik typů sifonů, z nichž všechny fungují v podstatě stejně. Štěrkový vysavač by měl štěrk rozvířit a odstranit nečistoty bez nasávání štěrku. Při vysávání nečistot (a odsávání vody) neodsávejte vodu celou. Nechte v akvárku pár centimetrů vody, ve které se ryby budou moci i během vašeho zásahu pohybovat.
Pozor na teplotu vody
Ujistěte se, že náhradní voda má stejnou teplotu jako voda v akváriu, varuje web The Spruce Pets. Předejdete tak nechtěnému teplotnímu šoku pro vaše rybičky, který by bohužel mohl mít nehezké následky.
Zdroj: Webmd.com, cafishvet.com, thesprucepets.com