back to top

Mango – nejen chutné ovoce, ale také krásná pokojovka

V dnešní době je v obchodech mango častým ovocem, ze vzácného se stalo běžné. Pořád je ale velmi oblíbené pro svoji šťavnatou chuť, ale také je plné vitamínů. Po jeho konzumaci nevyhazujte pecku, poradíme vám, jak z ní vypěstovat svůj vlastní mangovník.

Mango jako takové

Je to tropický plod, který se nejčastěji dováží z Thajska a roste na stromě zvaný mangovník. Velmi často se doporučuje těhotným a kojícím ženám, obsahuje totiž obrovské množství vitamínů, a hlavně železo. Je také vhodné pro diabetiky, protože upravuje hladinu glukózy a krevní tlak. Má pozitivní účinky na pokožku, oči a ústní dutinu, zlepšuje kvalitu vlasů a nehtů. A určitě i hodně z vás ocení, že má dokonce afrodiziakální účinky.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Krok za krokem – vypěstování manga z pecky

  1. Aby bylo semínko dostatečně staré na pěstování, musí být plod manga perfektně zralé.
  2. Pořádně očistíme pecku od všech zbytků. Použít můžeme jemný kartáček nebo nůž. Pecku vysušíme papírovou utěrkou a necháme den sušit na vzduchu.
  3. Odřízneme okraj pecky tak, abychom ji mohli otevřít. Při řezání i otevírání dáváme pozor, abychom semínko neporušili.
  4. Vyjmeme semínko a šetrně jej zbavíme ostatních nečistot. Semínko použijeme pouze v případě, že je ve skvělém stavu (není nahnilé, poničené atd.)
  5. Navlhčíme si papírovou utěrku nebo hadřík a obalíme jím semínko, poté vložíme do plastového sáčku. Sáček vložíme na tmavé teplé místo a každé dva dny kontrolujeme, aby nebylo vyschlé. V případě potřeby vlhčíme rozprašovačem.
  6. Jakmile mango vyklíčí a začnou se tvořit kořínky, můžeme jej zasadit. Někdy to může ale trvat až dva měsíce.
  7. Zasadíme ho do vhodného substrátu, například pro tropické rostliny, ale nejvíce se doporučuje kokosový substrát. Květináč by měl být o něco širší než semínko a dostatečně hluboký, kvůli kořenům.
  8. Naplníme ho asi 8 cm pod okraj. Navlhčíme půdu a na povrch položíme semínko. Poté ho zakryjeme asi třemi centimetry substrátu a opět jej navlhčíme.
  9. Květináč umístíme na teplé, slunečné místo. Slunce by nemělo být přímé, aby mladou rostlinku nespálilo. Substrát udržujeme vlhký, ale pozor na přelití.
  10. Během následujících měsíců začne mango růst. Už dvouměsíční rostlinka může mít několik centimetrů a pár prvních lístků. V prvním roce zaléváme jednou týdně, v teplejších měsících dvakrát. Později pak zálivku snižujeme.
  11. Prvních asi šest měsíců rostlina nepotřebuje hnojiva, živiny čerpá z pecky. Poté musíme začít přihnojovat. Asi po roce a půl ji přesadíme do většího květináče.
Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Pozor: Mangovníky patří do stejné rodiny jako jedovatý břečťan. Kůra a listy tak mohou způsobit silné reakce.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Petra Schovancováhttps://receptarprimanapadu.cz/
Odmalička je mojí vášní psaní, kreslení a příroda. V redakci iBydlení.cz se převážně věnuji tématům o zvelebování zahrady a péči o ni.

Nejnovější články

--- Další články autora ---