Listí na zahradě: hrabat, nebo nehrabat?

Na podzim to řeší snad každý, kdo má u domu zahradu: hromada spadaného listí, u kterého přemýšlíme, jestli ho shrabat, nebo ne. Je to věčné dilema, které se každoročně opakuje, a mnozí stále nemají jasno, co je vlastně lepší.

Proč listí nehrabat?

Hrabání listí sice nepatří mezi nejoblíbenější činnosti, avšak ponechat spadané listí na trávníku má úplně jiné opodstatnění. Spadané listí dokonale chrání nejen půdu samotnou, ale i rostliny. Pokud tedy na zahrádce cokoli aktivně pěstujete, listí nehrabejte a využijte jej jako ochranu pro pěstované rostliny – ochrání je před vlhkem, mrazem i silným zimním sluníčkem.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Přírodní hnojivo, za které neutratíte

Dbáte na to, aby byl trávník na zahradě krásně zelený a na první pohled vitální? Chcete-li, aby trávník dělal parádu, pak možná řešíte jeho hnojení. A víte co? Nechte přírodu, aby to vyřešila za vás – budete to mít bez práce, a ještě vás to nebude stát ani korunu.

Necháte-li listí do jara na zahradě, aniž byste se po ní přehnali s hráběmi, bude do jara tlít a poslouží jako skvělé přírodní hnojivo.

Jak naložit se shrabaným listím?

Možná se řadíte k týmu hrabačů, kteří se nemohou dočkat, jak na zahradě „uklidí“. No jo, jenže jak pak naložit s hromadami listí? Dneska už se listí nemůže pálit, jako se to dělávalo před lety. Naštěstí lze listí kompostovat, i když i tady můžete narazit na některá úskalí – ne všechno listí je totiž ke kompostování vhodné.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

Které listí tedy kompostovat a které naopak ne? Na kompost nepoužívejte listí, které opadalo z napadených stromů, zrovna tak jsou „tabu“ i stromy ošetřené chemickým postřikem. Rázné ne patří také listům z ořešáku, jírovce a dubu. Naopak kompostujte listí z ovocných stromů, vhodné je i listí z lísky nebo různých keřů.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nikol Kolomazníková
Zařizování domácnosti je mou radostí – pro nelibost své rodiny doma neustále pohybuji s nábytkem. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články plné levných nápadů, které se v domácnosti neztratí.

Nejnovější články

--- Komerční prezentace ---

--- Další články autora ---