Léčivá a přitom extrémně levná rostlina. Jak a proč pěstovat rýmovník?

Rýmovník je úžasná rostlina. A to z mnoha důvodů. Je ideální pro začátečníky, protože nevyžaduje náročnou péči. Také je skvělý pro ty, kteří občas zapomínají svoje rostliny zalévat. Rýmovník totiž bude daleko raději za to, že se na něj čas od času vykašlete, než kdybyste ho nadměrně přelévali. Navíc je ceněný díky svým pozitivním účinkům. Na to vše se v tomto článku zaměříme.

1) Hodně muziky za málo peněz

Rostlinku seženete už do 50 Kč. Vzhledem k tomu, že rychle roste a jednoduše se množí (stačí jen ustřihnout lodyhu a před vsazením do substrátu nechat zakořenit v hrnku s vodou), můžete si během pár týdnů vypěstovat z jedné rostlinky několik dalších. Dařit se jí bude v klasickém zahradním substrátu, ale můžete jí dopřát trochu luxusu v podobě přidání trochy píska nebo agroperlitu.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

2) Nepotřebuje žádnou větší péči

Rýmovník zvládne i hokusy pokusy (věčných) pěstitelů začátečníků. Stačí mu jen, aby měl zálivku jednou za týden a aby byl umístěn na místě s rozptýleným světlem. Přímé sluneční paprsky by totiž mohly listy popálit. Pokud chcete, aby měla rostlina nějaký tvar, je třeba ji pravidelně zastřihovat. Lístky nevyhazujte! Můžete je ihned využít, což nás přivádí k následujícímu bodu.

3) Zamilujete si ho pro všestranné využití

Nejenže rýmovník vypadá krásně a úžasně voní, mezi pěstiteli je oblíbený pro své blahodárné účinky. Rozhodně proto nesmí chybět v žádné domácnosti. Přinášíme vám 3 využití, ale je jich samozřejmě mnohem více. Nás zaujaly tato:

a) rýmovníkový čaj

Vložte 5 lístků rýmovníku do 200 ml převařené a lehce vychladlé vody. Nechte 5 minut louhovat. Můžete dosladit medem, ale je skvělý i bez něj. Čaj pomáhá bojovat zejména s projevy nachlazení.

b) dezinfekční prostředek

Půl hrnku lístků zalijte 200 ml převařené vody a nechte vychladnout. Namočte do roztoku vatový tamponek a následně jím potírejte rány. Roztok můžete přelít do uzavíratelné lahvičky a skladovat zhruba týden v lednici nebo ho nakapat do aromalampy. Takto vám rázem provoní celý byt.

Zdroj obrázku: https://www.istockphoto.com/

c) koření

Rýmovník najde svoje opodstatnění také v kuchyni. Nakrájejte jej na malé kousíčky a okořeňte jím maso. Pár lístků můžete přidat také do pomazánek, budou svěží. Kromě toho, že úžasně chutná, má blahodárné účinky na žaludek. A také působí proti nadýmání.

Zdroj fotografii: Pixbay, Pexel, Envato, Dreamstime, istockphoto.com

Nika Lerchhttps://abcrecenze.cz/
Svoji lásku k psaní jsem spojila s mými koníčky, ke kterým patří péče o dům a zahradu. Na iBydlení.cz si můžete přečíst mé články o zahradničení, bytovém designu a celkovém zvelebováním domova.

Nejnovější články

--- Další články autora ---