Na parapetech v mnoha českých domácnostech se zabydlela elegantní a nenáročná rostlinka, která toho hodně vydrží. O které květině je řeč? O africké fialce. Tu totiž zvládne pěstovat i naprostý začátečník. Africká fialka toho ke spokojenosti mnoho nepotřebuje, dělat parádu však vydrží klidně celý rok.
Kde se vzala, tu se vzala
Africká fialka byla první úspěšně vypěstovanou rostlinou na území Ameriky. Sice ji známe jako „africkou“ fialku, ale její jméno není tak úplně pravdivé. V dnešní době je tato rostlinka oblíbená po celém světě, nejvíce však v Evropě.

Jaké místo vybrat pro pěstování africké fialky?
Fialkám se nejvíce daří na suchém a světlém místě. Okno orientované na západ nebo na jih je k tomu naprosto ideální, což doporučuje web Miracle Gro. V létě si ale dejte pozor na přímé ostré sluníčko, které by rostlině nemuselo prospívat.
Jak často fialku zalévat?
Co se zálivky týče, není africká fialka moc náročná. Web Gardeners radí zalévat ji pouze tehdy, kdy bude povrch zeminy suchý. Použijte vodu z vodovodu pokojové teploty. Studená voda šokuje kořeny a způsobuje skvrny na listech. Před použitím nechte chlorovanou vodu přes noc odležet.
Správný výběr květináče
I když pěstování africké fialky není úkolem, se kterým byste si neporadili, a zároveň platí, že jde o nenáročnou rostlinu, dovolíme si pár slov k výběru květináče. Doporučujeme dát fialku do květináče, který je třetinový oproti samotné rostlině, protože to bude odpovídat velikosti kořenového systému. Podle webu Wiki How je jedno, jestli použijete plastový nebo terakotový květináč.

Sledujte listy
Pro začínající pěstitele budou největším pomocníkem a ukazatelem listy. Pokud je rostlinka spokojená, pak jsou listy rovné. „Pokud jsou výrazně ohnuté směrem dolů, jakoby smutné, potřebuje květina vícero světla. Jestliže jsou ohnuté směrem nahotu, slunce je spíše na škodu a vyžaduje raději polostín,“ radí web Dámská liga.
Zdroj: miraclegro.com, gardeners.com, wikihow.com, damskaliga.cz